Blog

Ay'a Dikilen Bayraklar Hala Duruyor mu?

Ay'a Dikilen Bayraklar Hala Duruyor mu?

"Benim için küçük, insanlık için büyük bir adım!" cümlesi eminiz ki hemen hemen herkesin hayatında uzay macerası dendiğinde akla gelen ilk şeydir. Hoş son günlerde Falcon Heavy ve içinde yer alan Tesla araba da söz konusu olabilir fakat aya atılan ilk adım 1969 yılı, 3 saat boyunca gerçekleştirilen ay yürüyüşü ve dikilen bayraklar. Sahi dikilen bayraklar ne oldu bilen var mı? Merak etmeyin arkadaşlar, sizler için araştırma gerçekleştirdik ve detaylarıyla bugüne dek Ay'da gerçekleştirilen ne varsa hepsi geçmişten günümüze hangi durumda gelin birlikte görelim.

Ay'a dikilen bayraklar hala duruyor mu? 1

Öncelikle belirtmemiz gerekir ki Ay'a sadece bir tane bayrak dikilmediğini belirtmekte fayda var, çünkü 6 farklı bayrak dikildi. 12 farklı insan tarafından 6 kez Apollo Projesi kapsamında iniş gerçekleştirdi. 

İlk olarak Buzz Aldrin'in açıklamalarından yola çıkalım ve kendisinin verdiği demeçlerden bir tanesinde, dikilen bayrakların Ay yolculuğundan geri dönüş başladığında itme kuvvetinin etkisiyle bayrakların sağa ve sola dağılmış olma ihtimalinin olduğunu bir kenara yazalım.

Yine bu duruma ek olarak bilim insanlarının basit mantık gerçekleştirdiği açıklamaya göre bayraklar duruyor olsa dahi tahminen 5 dolarlık bir naylonun 50 yıldır yoğun radyasyona maruz kalmış ve 2'şer haftalık +100 ve -150 derece sıcaklık çevriminde hala asıldıkları yerlerde duruyorlarsa dahi bembeyaz hale gelmiştir.

6 Bayraktan hala duran var mı?

Bu konu hakkında sizlere sunabileceğimiz en net veri ise NASA'nın 2009 yılında Ay'ın yörüngesine yerleştirdiği gözlem uydusu Iro'yu Apollo 12-14 ve 17 ye odaklamış ve anlık fotoğraflar çekmiş. Bu fotoğrafları daha sonra analiz edip yeni bir açıklama gerçekleştirmişler.Görsel 1

Ay'a dikilen bayraklar hala duruyor mu? 2Görsel 2
Ay'a dikilen bayraklar hala duruyor mu? 3

 Görsel 3
Ay'a dikilen bayraklar hala duruyor mu? 4Bu görsellerin haricinde bir de Ay macerasında bugüne dek hangi tarihlerde Ay'ın hangi yüzeyine inişler gerçekleştirildiğine dair bir görsel daha söz konusu.Özellikle 2013 yıllında ay'da yürüyen çinli robot Yuto Rover dikkat çekici. çin, 2021'den sonra ay'a insan gönderen ikinci devlet olabilir ve dolayısıyla ay yüzeyinde çin bayrağının dalgalanışını da görebiliriz.

Yuto rover

Ayrıca araştırırsanız Ay yüzeyinde, dalgalanmasa bile, Arjantin'in köklü futbol takımlarından Independiente'nin de bayrağının olduğu bilgisine ulaşabilirsiniz.

Bayrak dikme operasyonları ise sırasıyla Apollo 11 - 12 - 14 - 15 - 16 ve 17 yolculuklarında gerçekleştirildi fakat Apollo 11'in geri dönüş başlangıcında ekibin diktiği bayrak zarar gördüğünden Ay yüzeyinde bu mesafeden görüntülenemiyor. 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..