Blog

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Nedir?

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Nedir?

3 tarafı denizlerle kaplı olan ve bir tane iç denizi bulunan ülkemizde suya dayalı bölümlerin oldukça popüler hale gelmeye başladığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Geçtiğimiz yıllarda birçok alanda sıçrama gösteren mühendislik, su ve su ürünleri alanlarında da varlık gösteriyorken şimdi de yine benzer bir alanda balıkçılık teknolojisinde varlık göstermeye başlamıştır. Bu bölüm sadece Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde bulunuyor ve gelin bu bölümü tanıyalım.
 Balıkçılık teknolojisi mühendisliği bölümü nedir?
balıkçılık teknolojisi bölümü nedir?

Deniz ve iç suların biyolojik ve ekolojik özellikleri, su canlılarının yetiştirilmesi, hastalıkları, avlanma zamanı ve teknolojisi, su ürünleri işleme ve değerlendirme teknolojisi, balıkçı gemileri yönetimi ile sualtı tekniği konularını mühendislik yöntemleri ile ele alan kişilerin eğitildiği bölüme verilen addır.

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü'nden mezun olanlara verilen unvan ise 'Balıkçılık Teknolojisi Mühendisi'dir.

 Deniz stajı dönemi
balıkçılık teknolojisi bölümü nedir?
Mezuniyetten sonra, en çok 4 ayı liman seferi olmak üzere 12 ay deniz stajı yapanlar 'Sınırlı Vardiya Zabiti' Yeterlik sınavına girmeye hak kazanırlar. Bu sınavdan başarılı olanlar Sınırlı Vardiya Zabiti Yeterliği'ni alırlar.

Ayrıca mezunlarımız öğrenimleri esnasında görmüş oldukları derslere istinaden; Denizde Kişisel Can Kurtarma Teknikleri,  Temel İlkyardım, Yangın Önleme ve Yangınla Mücadele, Personel Güvenliği ve Sosyal Sorumluluk, Can Kurtarma Araçlarını Kullanma Yeterliği, Seyir Vardiyası Tutma, Radar Gözlem ve Plotlama belgelerini kursa katılmaksızın alabilirler. 3. sınıfta Denizde Haberleşme dersini alıp başarılı olanlar ise,Genel Telsiz Operatörü (GOC) belgesini herhangi bir sınava girmeksizin alabilirler. 

Ayrıca 2. sınıfa gelen öğrenciler belirli bir alanda uzmanlaşmak amacıyla zorunlu dersler dışında tercih ettiği alan (Deniz Ekolojisi, Yetiştiricilik ve Balık Hastalıkları, Balıkçılık Yönetimi, Su Ürünleri İşleme ve Değerlendirme) ile ilgili seçmeli dersler almaktadır.
 

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..