Blog

bartın univerlist amasra

Bartın'da Öğrenci Olmak!

  Bartın, Batı Karadeniz'de doğal güzelliği, plajları, tarihi yapıları, mağaralarıyla ilgi çeken bir ildir.Sıcak ve ılıman bir iklim hakimdir; Bartın Bartın ilinde belirgin yağış görülmektedir. En kurak aylarda bile yağış miktarı oldukça fazladır. Bartın ilinin yıllık ortalama sıcaklığı 13.2'dır. Yıllık ortalama yağış miktarı: 964 mm olmakla birlikteBartınnüfusu 2017 yılına göre 193.577'dir. Bu nüfus, 95.760 erkek ve 97.817 kadından oluşmaktadır. 

Yüzde olarak ise: %49,47 erkek, %50,53 kadındır.

 

Ulaşımı;

bartın univerlist

  Bartın'a ulaşımın büyük bir bölümü karayolu ile sağlanır. Bartın İlinin toplam karayolu uzunluğu 281 km olmasına rağmen ilde otoyolyoktur.Bartın’ınşehirlerarası ulaşımını sağlayan karayolu; batıda Çaycuma-Devrek (Zonguldak) - Mengen-Yeniçağa (Bolu), güneyde de Safranbolu (Karabük)-Gerede (Bolu) üzerinden E-80 Otoyolu ile E-5 Devlet yoluna ulaşmaktadır. Doğuda Cide (Kastamonu), güneyde de yine Safranbolu (Karabük) üzerinden Orta ve Doğu Karadeniz ve İç Anadolu’ya açılmaktadır.  Bartın'a en yakın Demiryolu istasyonu 38 kilometre uzaklıktaki Saltukova'dadır. Bartın'a en yakın havaalanı 38 kilometre uzaklıktaki Saltukova(Zonguldak)'dadır.  Sahilkenti olan Bartın’da uluslararası liman olarak hizmet veren Bartın limanı aynı zamanda yolcu giriş-çıkış kapısıdır. İlde Bartın limanı ile birlikte Amasra ve Kurucaşile limanları ulusal ticari limanlar olarak hizmet vermektedir. 

 

Gece Hayatı ve Festivalleri;

univerlist bartın

  İlimizinüfusu az olması halkın genelde muhafazakar kimliğe sahip olmaları gece hayatını da olumsuz etkilenmiştir. İlimizin merkezinde birkaç kafebulunur. Bu kafeleregidip sevdiklerinizle oturup geç saatlere kadar eğlenebilir, sohbet edebilirsiniz. Bartın TiyatroFestivali, Bartın Kültür Sanat Turizm ve Çilek Festivali, Kurucaşile Ahşap Tekne ve Yat Festivali, Hasan Kadı Çevre ve Kültür Festivali ve çok daha fazlası Bartın tarafından ev sahipliği yapılmaktadır.

 

Gezip Görülecek Yerler

Amasra'da balık ve salata yemeden,
Boz Köy ve Çakraz'da denize girmeden,
Doğa yürüyüşlerine katılmadan, 
Özgün bir Bartın evi görmeden,
Bartın Çilek Festivali Kültür ve Turizm Etkinliklerini görmeden,dönmeyin.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..