Blog

Başarı Dolu Bir Hikaye "Starbucks Nasıl Kuruldu?"

Başarı Dolu Bir Hikaye "Starbucks Nasıl Kuruldu?"

Başarı hikayeleri kimi zaman sanıldığı gibi sürekli araştırmak ve çalışmak üzerine gelişmeyebiliyor. Çünkü girişimciliğin altın kurallarından bir tanesi de gözlemlemektir ki gözlemlemek çoğu zaman çözüme giden yolda çok çalışmayı ekarte edebilecek konumdadır. Neticede bir yerde var olan bir şey başka bir konumda yenilik olabilir ki size bugün böyle bir başarı hikayesiyle geliyoruz. Hoş onlar başarı hikayesi amaçlamamışlardı, çünkü onların tüm derdi yakın arkadaşlarına kaliteli bir şeyler tattırmaktı.
 Starbucks nasıl kuruldu?

starbucks nasıl kuruldu?
Starbucks nasıl kuruldu?
2019'un başlarından itibaren, şirket dünya çapında 30.000'den fazla  lokasyonda faaliyet gösteren dünyanın en büyük kahve zinciri olan Starbucks 1971 yılında kuruldu. Kahveye gönül vermiş iki öğretmen ve bir yazar ticari amaçlardan ziyade yaşadıkları yerde insanların iyi kahveye ulaşabilmesini amaçladığı için Starbucks'ı kurmuşlardır. Amerika'nın ortalamanın altında kalan kahveleri yerine Milano'nun lezzetli kahvelerinden ilham aldılar. Girişimci ruhu güçlü olan Howard Schultz, kafeyi ziyaret ettiğinde keşfeldilmeyi bekleyen bambaşka bir kültür gördü ve bu durum onu oldukça heyecanlandırdı. Howard Schultz’ın önündeki engelleri aşarak şirkete gelişiyle kattığı yeni vizyon ve derin çalışma isteğiyle birlikte, Starbucks günümüzdeki şeklini almaya başladı. Starbucks’ı bugün, 76 farklı pazarda müşterileri ayda ortalama 16 kez ziyaret ediyor.

Starbucks, "ikinci dalga kahvenin" temel temsilcisi olarak tanımlanmıştır, zanaat kahve, özellikle koyu kavrulmuş kahveyi popülerleştiren geriye dönük olarak adlandırılan bir harekettir. 2000'li yıllardan beri, üçüncü dalga kahve makineleri, hafif kavurmalara dayanan el yapımı kahvelerle kaliteli fikirli kahve içicileri hedeflerken, Starbucks bugünlerde verimlilik ve güvenlik nedeniyle otomatik espresso makinelerini kullanıyor. 

Starbucks sıcak ve soğuk içecekler, tam çekirdek kahve, VIA olarak bilinen mikro renkli hazır kahve, espresso, kahve latte, Teavana çay ürünleri dahil tam ve gevşek yapraklı çaylar, Evolution Taze meyve suları, Frappuccino içecekler, La Boulange hamur işleri ve cips ve kraker gibi ürünler dahil aperatifler; Bazı teklifler (yıllık Balkabağı Baharat Latte'sinin fırlatılması dahil) mevsimsel ya da mağazanın bulunduğu bölgeye özgüdür. Birçok mağaza önceden paketlenmiş yiyecekler, sıcak ve soğuk sandviçler ve bardaklar ve bardaklar dahil olmak üzere ürünleri satıyor. Marketlerde Starbucks marka kahve, dondurma ve şişeli soğuk kahve içecekleri de satılıyor.

Starbucks ilk kez 1980'lerin başında Seattle'da kârlı oldu. 1980'lerin sonunda Ortabatı ve Britanya Kolombiyası'na genişlemesiyle ilk ekonomik gerilemeye rağmen, şirket 1990'ların başında Kaliforniya'ya girmesiyle yeniden canlanmış bir refah yaşadı. Kuzey Amerika dışındaki ilk Starbucks bölgesi 1996'da Tokyo'da açıldı; denizaşırı mülkler artık mağazalarının neredeyse üçte birini oluşturmaktadır.  Şirket 1987-2007 yılları arasında günlük ortalama iki yeni yer açtı. 

1 Aralık 2016 tarihinde, Howard Schultz, Nisan 2017'den itibaren geçerli olmak üzere CEO olarak istifa edeceğini ve Kevin Johnson'ın yerini alacağını açıkladı. Johnson, 3 Nisan 2017 tarihinde CEO rolünü üstlendi  ve Howard Schultz 26 Haziran 2018'de yürürlüğe giren Emeritus Yönetim Kurulu Başkanı olmak için emekli oldu.
 


İsim ve logo nereden geliyor?
starbucks nasıl kuruldu?

Starbucks ile birlikte bir şey daha var ki o da efsaneleşmiş logosu, aslına bakarsanız o logoda yer alan Siren de Starbucks ismi de efsane roman Moby Dick'ten gelmekte ve onu Howard Schultz "Moby Dick'den ilham alan isim açık denizlerin romantizmini ve ilk kahve tüccarlarının denizcilik geleneğini uyandırdı." diye açıklıyor.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..