Blog

Başarılı Bir Freelance (Serbest) Çalışanı Olmak İçin Ne Yapmalıyız?

Başarılı Bir Freelance (Serbest) Çalışanı Olmak İçin Ne Yapmalıyız?

İş dünyası, son birkaç yıl içinde yerkürenin her yerindeki serbest çalışanlar tarafından elde edilen benzeri görülmemiş gelir numaralarına çok dikkat çekiyor.

Serbest çalışma sadece bir mesai saatini seçme özgürlüğünü sağlamakla kalmaz, aynı zamanda daha fazlasını yapmayı da gerektirir çünkü kazanabileceği para miktarı bir kişinin yapabileceği iş miktarına bağlıdır.

Özellikle serbest pazarlarda çalışmakta olan ve 4 rakamdan fazla gelir elde eden bir freelancer olarak, rakipleri geride bırakmak ve çevrimiçi olarak daha fazla proje kazanmak için püf noktaları hakkında sık sık sorular soruluyor.

Bir freelancer olarak başarınız büyük ölçüde işe olan tavrınıza bağlıdır. Ne kadar erken fark ederseniz, omuzlarınızda uçları bir araya getirmek için düşen büyük bir sorumluluk alanı vardır, daha iyi çalışmanız ve finansal hedeflerinize ulaşmak için çalışmanız daha iyi olacaktır.

Zorlu serbest rekabet baskısını atmanıza ve projeleri kazanmanıza yardım edebilecek bazı ipuçlarını sorarsanız, dikkatinizi bu üç şeye çekmek isterim.


1- Odaklanma
Serbest meslek tamamen odaklanmayı gerektirir. Günlük projeler için teklif vermezseniz, kendinize bir yarışmaya katılmak için bile adil bir şans vermeyeceksiniz, onu yalnız bırakma hayali.

Saatime sadık kalmaya başladığımda, düzenli olarak teklif vermeye başladım ve uzmanlığımla eşleşen projeleri aramaya başladım. Günlük çabalarımla, projeler kazanmaya başladım ve işimi büyütmeme yardımcı olan yeni bir iş geliştirme ekibi kiralayarak rutinimizi değiştirebildim.

Başarılı Bir Freelance (Serbest) Çalışanı Olmak İçin Ne Yapmalıyız? 1
 Bu şekilde, finansal rakamlarımı sabit bir noktadan daha fazla büyütmenin ve potansiyel olarak yılda hatrı sayılır miktarlara ulaşmanız kaçınılmaz olacaktır.

 


2- 2 kez
Serbest çalışanlar genellikle bu önemli özelliği başarıya atlarlar. İşiniz için belirli saatler ayırmazsanız ve işinize bağlı kalırsanız, işe doğru hızlı bir momentum oluşturamazsınız.Her zaman zamanımı iki yöne bölmeye çalışırım, bir kaç saat iş bulup, bitirip öğrenmeye harcadım.

Öğrenme, kazanmaya yol açar. Ortalama bir CEO yılda 52 kitap okuyor.

Rekabet eğrisinin ilerisinde kalabilmek için, alanınızdaki yeni teknolojik gelişmelere ayak uydurmak çok önemlidir.
 


3- İşin Yönetimi
Freelancer olarak 10 yıllık deneyimimde, başlangıçta oyuna giren ancak iş yerinden çabucak kaybolan birçok rock yıldızı görüyordum diyebilirim.

Momentumu devam ettirememe ve başarıya tutunmamalarımın nedeni “yönetim eksikliği” idi.

Projeleri kazanmak bir şeydir, onları başarmak gerçek şeydir. Ne yazık ki, birçok serbest çalışan, müşterileriyle olan taahhütlerini yerine getirmenin önemini anlamıyor.

Gecikmiş çıktı, önemli son tarihlerin eksik olması, uzun vadeli bir potansiyel müşterinin kaybıyla sonuçlanır. Bir serbest meslek sahibi olarak, müşteriyi elde tutmak, büyümenin temel unsurlarından biridir.

Başarılı Bir Freelance (Serbest) Çalışanı Olmak İçin Ne Yapmalıyız? 2
Her gün yeni projeler kazanamazsınız, bunun yerine müşterilerinizin güvenini ve güvenini kazanarak, belirli bir süre içinde tekrarlanan işlerini alabilirsiniz.

Ne kadar komik olduğunu hayal edin, bir projeyi kazanmak için bir bilgisayar kullanacak ve bir projeyi yapmak için bir bilgisayarı kullanmaya yemin edeceksiniz, ancak kazanmayacaksınız ve çalışmanızı izlemek için bir bilgisayar kullanmıyorsunuz.

Çalışmayı izlemek için yazılım kullanmak çok önemlidir. Birçok serbest çalışan, proje yönetimi ve zaman takibi için yazılım kullanmanın önemini anlamıyor.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..