Blog

Başarısız İnsanların 6 Ortak Noktası!

Başarısız İnsanların 6 Ortak Noktası!

Başarı söz konusu olduğunda hemen hemen her konuda bir şekilde pay çıkartmayı başarısız, fakat aslolan başarısızlığın öğreticiliğinin farkına varmaktır. İşte bu yüzden neleri yanlış yapıyorsak saptamalı, sonrasında da onlarla başa çıkmak adına formülleri oluşturmalıyız. Gelin hep birlikte sürekli hataya düşen insanların ortak özelliklerini öğrenelim


başarısız insanların 6 ortak noktası! 1


1- Kalıcılık Eksikliği
İnsanlarını çoğu bilgi ve yetenek eksikliği nedeniyle değil, sadece istifa ettikleri için başarısız olurlar. İki kelimeyi hatırlamak önemlidir: sebat ve direnç. Yapılması gerekenlere devam edin ve yapılmaması gerekenlere de direnin.

Yeni yaklaşımlar deneyin. Kalıcılık her zaman önemlidir, ancak bu sefer başarılı olacağınızı umarak muhtemelen hedefinize daha fazla yaklaşamayacağınızı ümit ederek aynı eylemleri tekrar tekrar deneyin. Önceki başarısız çabalarınıza bakın ve neyin değişeceğine karar verin. Deneyiminizi bir rehber olarak kullanarak ayarlamalar yapmaya ve ara sınav düzeltmelerine devam edin.


 


2- Mahkumiyet
Mahkumiyetten yoksun insanlar yolun ortasında kalır. Peki yolun ortasında ne olur? Elbette kaçanlar olur. Mahkumiyetsiz insanlar, kendilerini güvene ve cesarete sahip olmadıkları için sadece günü kurtarmayı amaçlarlar. Yaptıklarının yanlış olduğunu bildikleri halde bile kabul edilmek için her şeyi denerler.

Sizin için neyin önemli olduğuna karar verin. Bir şey yapmaya değerse, doğru yapmaya ve iyi yapmaya çalışın. Tutkunuz sıradan görevlerde bile hissedilsin. Başarı için işbirliği yapmaktan çekinmeyin,, ancak değerlerinizden asla ödün vermeyin.


3- Akılcılaşma
Kazananlar analiz edebilir, ancak asla rasyonelleşemezler. Kaybedenler, neden başarılı olamadıklarını size söyleyebilecek kadar rasyonelleşirler ve mazeretlerle dolu bir kitabınız olur.

Bakış açını değiştir. Her başarısız girişimi bir başarısızlık olarak düşünmeyin. Çünkü hatalar her zaman daha öğreticidir. Birkaç kişi ilk defa her şeyde başarılı olur. Birçoğumuz hedeflerimize ancak tekrarlanan çabalarla ulaşıyoruz. Ne olduğu ve neden olduğu hakkında elinizden gelen her şeyi öğrenmek için elinizden geleni yapın.

başarısız insanların 6 ortak noktası! 2
 


4- Disiplin Eksikliği
Başarılı insanların ortak bir noktası varsa o da disiplin olmadan başaramamış olmalarıdır. Disiplin kendini kontrol altına almak, fedakarlık etmek ve dikkat dağıtıcı şeylerden ve cezbedilmekten kaçınmaktır. Odaklanmış kalmak demektir.

Mükemmeliyetçi olmayın. Başarının neye benzeyeceği ve nasıl hissedeceği konusunda idealize edilmiş bir vizyonunuz olabilir. Bu motive edici olsa da, gerçekçi olmayabilir. Tek bir hedefe ulaşmak, tüm problemlerinizi ortadan kaldırmaz. Hedeflerinizi neyin karşılayacağına ve yüzeysel detaylara takıntılı olamayacağınız konusunda net olun.


 


5- Kötü Benlik Saygısı

Zayıf öz saygı, kendine saygı ve kendine değer eksikliğidir. Kendine güveninin düşük olduğu insanlar, olmak istedikleri kişiyi oluşturmak yerine sürekli kendilerini bulmaya çalışıyorlar.

Kendini etiketleme. Başarısız olabilirsiniz, ancak denemeyi bırakana kadar başarısız olmazsınız. Kendinizi hala bir hedefi hedef almaya çalışan biri olarak düşünün; sabrınızı ve uzun süren sabrınızı daha iyi koruyabilirsiniz.

İşte güven inşa ederek düşük saygıyla nasıl savaşılacağını.

 


6- Kaderci Tutum
Fatalist bir tutum insanların yaşamdaki konumlarının sorumluluğunu kabul etmelerini önler. Başarı ve şanssızlık yüklerler. Her ne olursa olsun, ne olursa olsun, çabalarından bağımsız olarak kendi kaderlerine istifa ederler.

Her gün aynaya bak ve diyorum ki, ben yetkiliyim. Hayatınızın her aşaması üzerinde kontrol sahibi olmayabilir, ancak fark ettiğinizden daha fazla kontrol sahibi olabilirsiniz ve kendi mutluluğunuz ve başarınızdan siz sorumlusunuz. Tutumunuz irtifanızı belirler ve “aşağı ve dışarı” yı “yukarı ve yukarı” dönüştürebilirsiniz.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..