Blog

Basım ve Yayın Teknolojileri Nedir? Ne İş Yapar?

Basım ve Yayın Teknolojileri Nedir? Ne İş Yapar?

Tercih dönemine kısa süre kala sizlere TYT puan türünden öğrenci kabul eden ve önem arz eden bir bölüm hakkında bilgi vermek istedik. Bu bölüm Basım ve yayın teknolojileri bölümüdür. Bu bölümde öğrenci olduğunuz takdirde eğitim süreniz tamamlanana dek birçok meslek dalı hakkında teorik ve pratik eğitim alabilirsiniz.Basım ve Yayın Teknolojileri Nedir? Hangi Dersler Var?
Basım ve Yayın Teknolojileri Nedir? Ne İş Yapar? 1
Basım ve yayın teknolojileri bölümünde; basım ve yayın hakkında, nizam ve içerik olarak bir gazete, dergi ve kitabın (yazılı basım) okuyucuya ulaşıncaya kadar olan tüm süreçlerinin yürütülmesi eğitimi verilir.

Bu bölüm sayesinde öğrenciler iki farklı meslek alanında eğitim alır ve gelecekte karar kendine ait olur. Yani bir yandan gazeteci ve haberci olmayı deneyimlerden, diğer yandan da gazete ve dergi gibi basılı medyada yayınlanacak içeriklerin tasarımını yaparak yetişmektedir.

Her geçen gün önemi ve gelirleri artan internette yazarlık ve sosyal medya yöneticiliği yapacak kişileri yetiştirmek yine bu programın içeriği içinde yer almaktadır.


Basımı ve yayımı gerçekleştirilebilen her türlü iletişim organının, gerek içerik gerekse de tasarım yapma konusunda eğitim burada verilmektedir. Eğitimde teorik bilgiden ziyade uygulamalı öğrenim esas alınmaktadır.
Bu yüzden öğrenciler olarak ; haberi bulma, toplama, derleme, yazma, düzenleme gibi konularda verilen eğitim doğrultusunda, Plato Haber Gazetesinin basılı, web ortamında ve tablet uygulamasında muhabir, haberci ya da editör olarak çalışabilmeniz mümkün olacaktır.

 Basım ve Yayın Teknolojileri Nedir? Ne İş Yapar? 2

Hem bir web sitesinin, hem de bir gazete ve derginin tasarımını yapabilen öğrenciler yetiştirilen bu programda, aynı zamanda sosyal medya yazarı ve yöneticisi olmak için gerekli tüm beceriler kazandırılmaktadır.


Bu bölümü bitirdikten sonra dikey geçiş sınavı ile de gerek tasarım gerekse iletişim alanında birçok bölüme geçiş yapmanız mümkün olacaktır. Kaldı ki sadece önlisans eğitiminizi tamamladığınız için doğrudan meslek hayatınıza da atılabilirsiniz.
 


Nerelerde Çalışabilir?
Basım ve Yayın Teknolojileri Nedir? Ne İş Yapar? 3

Çalışma alanları konusunda da oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan bölümden mezun olduğunuz takdirde çalışabileceğiniz bazı seçenekler ise şöyle ; Gazete ve Dergi Yayıncılığı
Reklamcılık, Televizyon Yayıncılığı,İnternet ve Sosyal Medya Tasarımı,İnternet Yayıncılığı,Sosyal Medya,Ambalaj Tasarımı,Web Tasarım Firmaları,Grafik Tasarım Ajansları,Haber Ajansları,Medya ve Yapım Şirketleri,Ulusal ve Yerel Gazeteler,Dergi Yayıncılığı,Freelance (Serbest) – Girişimcilik vb.


 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..