Blog

Bolu

Batı Karadeniz’in sevimli şehri Bolu

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Karadeniz Bölgesi’nin sevimli şehrinin sınırları içerisinde yer alan üniversitedir ve bu üniversitede eğitim almak isteyen arkadaşlarımız bu yazıyı dikkatlice okursa şehre hazırlıklı bir şekilde ayak basabilir.

Bolu, efsanevi karakterlerden Köroğlu’nun şehridir. Hatta bir dönem yaşadığı söylenen ve bu yüzden Ayestefanos olmasına rağmen Köroğlu olarak adlandırılan dağların eteğinde yer alır. Mevsimi oldukça serttir. Genel anlamda dağ eteğinde bulunan yollarda yaşanan buzlanmaları meşhurdur. Meşhurdur diyoruz çünkü genel olarak Tv’de bu konuda haberlere rastlamamız mümkündür.

Bolu 300 binden biraz daha fazla olan nüfusu ile kilometrekare başına az sayıda insanın düştüğü bir şehirdir. Üniversite öğrencilerinin eklenmesi ile birlikte biraz daha kalabalık hale gelen şehir tam anlamıyla öğrencilerin odak noktası haline gelmektedir. Özellikle İstanbul’a olan yakınlığı, sahil kasabalarına olan yakınlığı söz konusudur. Ayrıca Bolu gezilecek yerler konusunda da yine aynı şekilde cezbeder.

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, köklü bir kurum haline gelmek adına ciddi adımlar atan bir üniversitedir. Belki bundan on yıl öncesinde ciddiye alınabilir bir üniversite olarak sayılmayabilirdi ama günümüzde hatrı sayılır üniversiteler arasındadır.

Ulaşım genel anlamda dolmuş ve halk otobüsleri ile gerçekleşir. Taksileri tercih etmenizi pek önermiyoruz çünkü öğrenci bütçesini biraz sarsabilir. Onun dışında kampüsü devasa olan bir üniversite olmakla birlikte neredeyse bölümler arası araçla gitmek de mümkündür.

Kiralar konusunda bir şeyden bahsetmek gerekirse, ortalama bir yurt harcı aylık 700 lira gibi bir miktara denk geliyorsa bir arkadaş bularak bu vermiş olduğunuz miktardan çok daha ucuzuna bu şehirde öğrenci olarak yaşamanız mümkün olacaktır.

Yörenin aşçıları oldukça meşhurdur. Yemek konusunda çok başarılı oldukları söylenebilir. Diğer yandan bölge halkı Marmara ile Karadeniz insanı arasında bir kafa yapısına sahiptir. Şunu belirtmekte fayda var, öğrenciler hakkında halkın tutumu tam anlamıyla öğrenci sever türden sayılmaz.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Betül Özer

Betül Özer

[email protected]

Yaşar Üniversitesinde öğrenci

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..