Blog

batman univerlist

Batman'da Öğrenci Olmak!

Batman, sevilen kahraman yarasa adam (Batman) ile ingilizcede aynı yazılışa sahip olduğu için sadece ülkemizde değil, dünyanın birçok yerinde de bilinen bir şehir haline gelmiş bulunuyor.

 

  Batman ilinde genel anlamda Akdeniz iklim özellikleri görülmektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise nispetenılık ve yağışlıdır. Yağışlar yükseklerde kar, ovalarda yağmur şeklindedir. Senelik ortalama sıcaklık 16°C, yağış miktarı ise 552 milimetredir. İl toprakları bozkırlarla kaplıdır. Buralarda bozkır bitkilerinden başka bitkiye rastlanmaz. Dağlık bölgelerde az olsa da meşelikler vardır.Batmannüfusu 2017 yılına göre 585.252'dir.

batman

Ulaşımı;

 

  Doğu, Batı ve Kuzeyden gelen yolların kesişim noktasında kurulu bulunan Batman il merkezinden 24 saat süreyle ülkemizin bütün illerine kesintisiz ve son model otobüslerle sefer yapılmaktadır. T.H.Y. tarifeli uçağı her gün Batman hava alanından Ankara ve İstanbul’a direkt, diğer illere de aktarmalı sefer yapmaktadır. Haydarpaşa-Kurtalan D.D.Y. hattı Batman il merkezinden geçmektedir. Trenle yolculuğu ve yük taşımacılığı tercih edenler, bu alanda hiçbir zorlukla karşılaşmamaktadırlar.

 

Gece Hayatı ve Festivalleri;

 

  Nüfusun fazla olması birçok farklı kültüre ev sahipliği yapan bu güzide ilimiz gece hayatı bölgede bulunan diğer illere oranla biraz daha renkli geçmektedir. Fakat yine de yetersiz kalmaktadır. Gece Hayatı, eğlence hayatı ve geceleri genelde birkaç kafeve veotelinbarlarında geçer. Çok az da olsa diğer gece mekanları da bulunur. Bunun dışında açık hava etkinlikleri de bulunur. CEVİZ VE BAL FESTİVALİ, Batman’ın en popüler festivalidir.

Gezilecek 5 Popüler Yeri;

 

•HasanKeyfKalesi

•Zeynel Bey Türbesi

•Batman Müzesi

•Hasankeyf Eski Köprü

•ArtukluHamamı

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Özalp TORLAK

Özalp TORLAK

[email protected]

Yaşar Üniverstesi / Yazılım Mühendisliği

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..