Blog

bayburt univerlist 5

Bayburt'ta Öğrenci Olmak!

Doğu illerinin kendine has bir havaya sahip olan illerinden bir tanesi olan Bayburt ile ilgili gerçekleştirdiğimiz araştırmamız ile birlikte karşınızdayız.

  Doğusunda Erzurum, batısında Gümüşhane, kuzeyinde Trabzon ve Rize, güneyinde Erzincan illeri ile çevrili Anadolu'nun kuzey doğusunda Çoruh Nehri kenarında ve denizden 1550 m. yükseklikte kurulmuş 3739 km² yüzölçümlü bir ildir. 

 

İklimi ve Nüfusu;

bayburt univerlist

   Bayburt'ta doğu Karadeniz iklimi ile doğu Anadolu iklimi arasında, bir geçiş iklimi hüküm sürmektedir. Bu nedenle yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve yağışlıdır. Ancak, gerek ortalama yüksekliğin azlığı, gerekse vadiler sisteminin oluşturduğu “Mikro klima” sayesinde Doğu Anadolu'ya göre iklim yumuşaktır. Yaz günleri genellikle Mayıs-Eylül ayları arasında kendini göstermektedir. Bayburt nüfusu 2017 yılına göre 80.417'dir. Bu nüfus, 40.980 erkek ve 39.437 kadından oluşmaktadır. 

Ulaşımı;

bayburt univerlist 2

  Karayolu ulaşımı için Türkiye’nin her yerinden otobüs firmaları sefer göstermektedir. Hava yolu seçenekleri için Erzurum Uluslararası Havalimanı ile Bayburt merkez arası 50 km mesafededir. Otomobil ile seyahat edecekler için İstanbul 1.124 km, İzmir 1.374, Ankara 778 km ve Antalya 1.151 km’dir. Şehirde denizyolu ulaşımı bulunmamaktadır.

 

Gece Hayatı ve Festivalleri;

bayburt univerlist 3

  Bayburt ilimiz küçük bir şehir olduğunda gece hayatı pek parlak değildir. GeceHayatı, eğlence hayatı ve geceleri genelde kafelerden geçer. Bunun dışında sayısı çok az olan diğer gece mekanları bulunur. Bu mekanlarda geç saatlere kadar eğlence devam etmektedir. KURTULUŞHAFTASI,GELENEKSEL TUZLU SU FESTİVALİ,DEDE KORKUT KÜLTÜR VE SANAT ŞÖLENİ, KORGAN KÖPRÜ ŞENLİKLERİ gibi festivalleri mevcuttur. 

 

Gezilebilecek Yer Önerileri;

 

•Yer Altı Şehri

•Bayburt Kalesi

•Yakup Abdal Tabiat Parkı

•Saat Kulesi

•Ali Bey Konağı

•Baskı Müzesi

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Anıl Bozkuş

Anıl Bozkuş

[email protected]

yazılım mühendisliği 3.sınıfta okuyorum.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..