Blog

beslenme ve diyetetik

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Beslenme ve Diyetetik bölümü son yıllarda yükselişe geçen bir bölüm. Bugün bu yükselişe geçen bölüm nedir, ne yapar ? Çalışma alanları nelerdir ? ve İyi bir diyetisyende bulunması gereken özellikler nelerdir ? başlıkları altında bölümü inceleyeceğiz. 

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Nedir?

Beslenme ve Diyetetik bölümü 4 yıllık lisans eğitimini kapsayan içinde teorik ve pratik sınavları barındıran, bir yılınızı intern (stajyer) olarak değerlendireceğiniz, ‘Diyetisyenlik’ mesleğinin vasıflarının kazanıldığı eğitimi içermektedir.

Beslenme ve Diyetetik Mezunlarının çalışma alanları ve iş imkânları nelerdir?

Her ne kadar ana odak noktası zayıflama diyetleri olarak gösterilse de insan ve beslenmenin olduğu her yerde gerekli olan bir meslek grubudur diyetisyenlik…

Diyetisyenler gerek kamuda gerekse özel sektörde iş yelpazesi geniş olan bir meslek grubudur. Hastanelerde poliklinik ve yatan hastaların beslenmesini planlamanın yanı sıra kurum mutfaklarında menülerin planlanması, işleyişi, hastaların gereksinimine uygun olarak dağıtımı ve mutfak yönetiminde de yer alabilmektedirler. Diyetisyenlerin kurum mutfakları yönetimindeki bu rolü catering firmalarında ve otel mutfaklarında da çalışma alanı sağlamaktadır. Diyetisyenliğin daha çok medyada bilinen yönü olan ağırlık kaybı diyetleri göz önüne alındığında spor salonları, estetik ve güzellik merkezleri de çalışma alanları arasında yer almaktadır. Hastalıklarda beslenme tedavisi olarak da hastanelere ek olarak diyaliz merkezleri de bu alanlardandır. Ayrıca kendi ofislerini açarak danışanlarına hizmet verebilirler ve her meslek grubunda olduğu gibi akademik alana yönelebilirler.

Diyetisyen Ünvanına kavuşmak için çok mu çalışmak gerekir?

Mesleğin temellerinin atıldığı ilk yılı pek de zorlu olmayan bu bölümün her geçen yıl zorluk derecesi artmaktadır. İnsan anatomisi, fizyolojisi gibi tıp derslerinin yanı sıra hastalıklarda beslenme tedavisi, toplum beslenmesi gibi alan derslerini içeren süreci kapsayan bu bölümde çalışmak yadsınamaz bir gerçektir. Her alanda olduğu gibi bu alanda da bilgilerin güncellenmesi ve bireyin kendini geliştirmesi en önemli husustur. Evet, üniversite okunur, ders geçilir ancak mesleki bilgiye ve etiğe sahip iyi bir diyetisyen olmak için çalışmak, çalışmak ve daha çok çalışmak gereklidir.

Tüm Besinlerin Enerji İçeriğini Ezberlemek mi gerekir?

Okurken ve mezun olduktan sonra en çok karşılaşacağınız soru grubundan birisi de ‘şu yiyecek kaç kalori?’ olacak ancak lisans eğitiminde bu sorunun ‘şu besinin enerji içeriği nedir?’ olarak sorulması gerektiğini öğreneceksiniz. Besinleri gruplayarak enerji içeriğini hesaplıyoruz. Yani her besini tek tek değil de besinin ait olduğu grubun enerji içeriğini ezberliyoruz ve bu doğrultuda hesaplama yapıyoruz. Ayrıca enerji hesabı için kullandığımız programlar da mevcut.

Peki iyi bir diyetisyende bulunması gereken özellikler nelerdir?

İnsan sağlığı için değiştirilemez bir parça olan beslenmenin doğru planlanıp uygulanabilmesi esaslarına dayanan bu mesleği icra edecek bireylerin anlatma ve ikna edebilme kabiliyetlerinin yüksek olması gerekmektedir. Okuyup ikna edebilme kabiliyeti için de sürekli okuyarak kendinizi güncellemeniz ve geliştirmeniz gerektiğinin bilincinde olmalısınız. 

Beslenme ve Diyetetik Taban Puanları

Beslenme ve diyetetik taban puanlarına Univerlist'in öğrencilere sunduğu ayrıntılı Tercih Robotundan öğrenebilirsiniz !

Tercih Robotumuz içerisinde Beslenme ve diyetetik 2017 Taban puanlarıBeslenme ve diyetetik 2018 Taban puanlarına da ulaşabilirsiniz. 

Bunlara ek olarak Beslenme ve Diyetetik bölümü olan üniversitelere  BURADAN  ulaşabilirsiniz.

Tercih Robotuna  BURADAN  ulaşabilirsiniz.

Tercihleriniz hayal ettiğiniz gibi sonuçlansın.

 

Sevgiler

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Özalp TORLAK

Özalp TORLAK

[email protected]

Yaşar Üniverstesi / Yazılım Mühendisliği

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..