Blog

besyo okumak

BESYO (Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu ) okumanın avantajları ve dezavantajları

 

Halk arasında dillere tam olarak Besyo adında yerleşmiş olan ve dışarıdan bakan herkesin “Napıyorsunuz sanki derste? Sınavdan 100 almak için takla mı atıyorsunuz ?” tarzı esprilere maruz kalan herkese de besyocu diye seslenilir. Peki besyocu olmak sanıldığı kadar kolay mı? Ya da besyo okumak sanıldığı kadar basit mi?

İlk olarak liseden üniversiteye geçiş sürecine girmemiz gerekirse YKS/TYT gibi sınavlara girerek barajı geçmek öncelikli aşamadır. Ardından girmek istediğiniz üniversitenin vermiş olduğu mülakat tarihlerini takip etmeniz ve başvurularınızı yapmanız gerekir.

Üniversite mülakatları hakkında konuşmak gerekirse eğer bir beden eğitimi ve spor yüksek okulu bölümü öğrencisi olmak istiyorsanız spor konusunda gerçekleştirilecek performans sınavlarından başarılı olmanız gerecektir. Bu mülakatlar elbette üniversiteden üniversiteye değişkenlik gösterecek olsa da temel çalışmalar, koşu, istasyon hareketleri ve esneme üzerine gerçekleştirilir. Eğer ki yetenek bursu gibi durumlar söz konusu olacaksa ve branş seçimi söz konusu olacaksa da seçeceğiniz branşa göre bir mülakat geçirmeniz söz konusu olacaktır.

Avantajları diye bir giriş yapmak gerekirse, sadece spor yapmayı değil onun yöneticiliğini de öğreniyorsunuz ki bu güzel bir şeydir. Her ne kadar öğrenciler bu kısımda mırın kırın ediyor olsa da yapılan bir işin nasıl idare edileceğini de bilmek gerekir. Bir başka avantajı ise kesinlikle dersler sayesinde fiziğinize dikkat ediyorsunuz ve bu da sizin öğrenciliğiniz sayesinde sağlığınızı korumanızı hatta fit kalmanızı da sağlıyor. 

Bölümle alakalı bir başka avantaj ise, anadal harici tercih ettiğiniz konularda tatil niteliği taşıyan etkinliklere katılabilecek olmanızdır. Mesela kış ayları geldiğinde birkaç günlüğüne kayak konusunda eğitim almak adına kış turizmi yapmanız söz konusu olabiliyor ve cüzi bir miktar söz konusu. Yaz ayları geldiğinde bunun yaz versiyonu ile karşılaşmanız da mümkün.

Bu kadar avantaj saydıktan sonra dezavantajlarına değinmek gerekecek ve ilk olarak sizlere, bu branştan mezun olduğunuzda tercih edebileceğiniz çok fazla meslek söz konusu olmuyor ve bu da sizlerin bir süre sonra şansını spor salonlarında denemesi gerektiği anlamı taşıyor. İlk ve orta dereceli okullar için Beden Eğitimi Öğretmeni, Olimpiyat Evleri ve Spor Bakanlığına bağlı diğer kuruluşlar için spor yöneticisi ve antrenörler yetiştiren bir kurum olmasına rağmen ne yazık ki üst seviyede problem yaratacak biçimde atanma sorunu vardır. özellikle Beden Eğitimi Öğretmenliği bölümünde günümüzde 20.000'i aşkın mezun atanmak gayesiyle KPSS’ye girmektedir. 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..