Blog

Bildiklerinizden Farklı Bir Köy: Nesin Matematik Köyü

Bildiklerinizden Farklı Bir Köy: Nesin Matematik Köyü

1. Köyün Kuruluş Hikayesi

Babası Aziz Nesin’ in vefatı üzerine yurda dönen Ali Nesin üniversite öğrencilerine eğitim vermeye başlamıştır. Verdiği eğitimler sırasında öğrencilerin matematikte zayıf olduğunu görerek, onlara yardımcı olmak için yazları da kısa süreli eğitimler vermeye çalışmıştır. Eğitimler birçok öğrencinin ilgisini çekmiş ve yoğun ilgiye maruz kalmıştır. Hal böyle olunca Ali Nesin Türkiye’nin birçok bölgesinde yaz okulları düzenleme kararı almıştır. Fakat 6-7 hafta boyunca konaklayacak, yemek yiyecek, ders çalışılacak yer bulunması gibi sorunlar başlayınca yeni bir proje ortaya çıkmıştır. Böylece Matematik Köyü halkın ve öğrencilerin bağışlarıyla kurulmuştur.

2. Köyün Amacı

Matematiğin öğrenildiğinde sevileceğini düşünen bir politikaları vardır. Başta üniversite öğrencileri için kurulsa da talepler üstüne ilkokul ve lise öğrencilerine de eğitimler vermektedir. Eğitmenleri ülkenin her yanından gönüllü olarak gelen önemli akademisyenlerdir. Dersler müfredata ya da sınav sistemine bağlı değildir. Profesyonel bakış açısıyla matematiği öğretmeyi amaçlarlar. Maddi durumu iyi olmayan öğrencilere bir şans niteliği taşır. Öğrencilerin birbirlerine yardım ederek dayanışma yanlarını da geliştirmeyi ilke edinmiştir.

3. Etkileyici Doğası

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Şirince köyüne 1 km uzaklıkta Kayser Dağı yamacında kurulmuştur. Şehrin gürültüsünden uzaklaşıp doğayla iç içe olmanıza olanak sağlamaktadır. Yaz aylarında çadırlarda konaklayabilir, arkadaşlarınızla uzun yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Kahvenizi alıp yeşilin her tonunu barındıran doğayı seyretmenin tadı bambaşka olacaktır.

4. Kabul Edilmek İçin Kriterler Var mıdır?

Bu sorunun cevabı hem evet hem de hayır. İsteyen her öğrenci eğer yer varsa kabul edilir. Fakat öğrencinin kendisinin istemesi gerekmektedir. Ailelerinin zorlamasıyla gelen öğrencilerin katılımı istenmez. Bunun dışında herhangi bir başarı şartı aranmaz, giriş için sınav gibi değerlendirmeler yapılmaz.

5. Ne Zaman Gidilebilir?

Yaz aylarında program doğrultusunda eğitim verildiğinden, belli kapasitede öğrenci ağırlanır. Bunun için köyün internet sitesini takip etmek gereklidir. Diğer aylarda ise günübirlik ya da bir haftaya kadar ziyaretler yapılabilir. Bu tür ziyaretlerde genellikle Ali Nesin ders verir. Eğer sizde matematiğe bir şans daha verip zihninizdeki ön yargıyı kırmak isterseniz Nesin Matematik Köyü’ne bir uğrayın derim.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Özalp TORLAK

Özalp TORLAK

[email protected]

Yaşar Üniverstesi / Yazılım Mühendisliği

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..