Blog

Bilgi Güvenliği Teknolojileri Bölümü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bilgi Güvenliği Teknolojileri Hakkında Merak Edilenler Nelerdir ?

Bilgi Güvenliği Teknolojileri Bölümünün Amacı Nedir ? 

Günümüzde neredeyse hepimiz önemli bulduğumuz tüm verileri teknolojik aletlere kaydediyoruz. Tüm bilgiler bu cihazların içerisinde hapsolmakta. Bilgi güvenliği teknolojisi de işte tam bu sırada ihtiyacımız olan bu bilgi,belge,verilerin güvenliğini sağlama; oluşabilecek güvenlik problemlerinin önüne geçmek amacıyla uzman elemanlar yetiştirmeyi amaçlar.

Peki Bilgi Güvenliği Teknolojileri Eğitimi Nasıl Verilmektedir ? Bilgi güvenliği adından da anlaşılacağı üzere genel olarak bilgisayar temeli üzerine kurulmuş hatta bilgisayar kullanımı sebebiyle ortaya çıkmış bir müessesedir. Bu sebepledir ki, ofis yazılımları, işletim sistemleri, ağlar, veri tabanlığı güvenliği gibi dersler okutulmaktadır. Önlisans düzeyinde (2yıllık) bir program olan bilgi güvenliği teknolojisinden ilgili mühendisliklere dikey geçiş hakkı tanınmıştır.

Bilgi Güvenliği Teknolojileri Bölümünü Okurken Yapılması Gerekenler Nelerdir ? Ygs 1 puan türünden yeterli puanı almakla başlayan bu aşamada sadece puanı yettiği için seçip sonradan mutsuz olmaktansa puandan önce kendinizi tanımanız gerekmektedir. Sonrasında yeterli puanınız çerçevesinde size en uygun olan, fırsatları en geniş üniversitede bilgi güvenliği teknolojisi tercihini yapmalısınız. Dilerseniz ve uzmanlıksa niyetiniz dikey geçiş sınavlarını takip etmeli oradan da yeterli puanı alıp 4 yıla tamamlayabilirsiniz.


Bilgi Güvenliği Teknolojileri Mezunları Nerede Çalışır ve Fırsatları Nelerdir ?

Bilgi güvenliği teknolojisi bölümünü bitirenler,mezunlar, tekniker unvanı kazanacaklardır. Internet, bilişim sistemi, elektronik posta olan her yerde çalışma imkanları vardır.

Bilgi Güvenliği Teknolojileri Bölümünde Başarılı Olmanın Sırları Nelerdir ?Öncelikle güvenlik meselesinin insan hayatındaki önemini kavramak gerekmektedir. Her alanda yaşamın her yerinde güven konusunda şüphenin yoğun olduğu bir dünyada var olmaktayız. Bu sebeple tek tuşla yapabildiğimiz şeylerin tek tuşla kaybolması tehlikesi büyük problemdir. Uzmanlaşmak mutlaka önem taşıyor o yüzden. Doğru donanımlı insanların çözemeyeceği bilişim sorunu olduğunu düşünmemekle birlikte gelişen teknolojinin takibinin de büyük rol oynadığını söylemeden geçemeyiz.


Bilgi Güvenliği Teknolojileri Bölümünü Okumak için Beceriler ve Yetenekler Nasıl Olmalıdır ?

Teknikerlik de sonrasında dikey geçiş sınavından başarılı olunması sonucu olunabilecek mühendislikler de sayısal yetenek arayan bölümlerdir. Sayısal yetenek içerisinde yalnızca matematiksel işlem yapma kabiliyeti barınmaz; problem çözme becerisi, çözüm üretebilme, analitik düşünce de gerektirir. Bunların yanında duygusal zeka adı verebileceğimiz hayal gücü, tasarım yeteneği, dikkat, özen ve sabır da sahip olunması gereken çok önemli detaylardır.

Bilgi Güvenliği Teknolojileri Bölümünün Hangi Okullarda Olduğunu Öğrenmek için BURAYA Tıklayabilirsiniz..

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Özalp TORLAK

Özalp TORLAK

[email protected]

Yaşar Üniverstesi / Yazılım Mühendisliği

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..