Blog

Bilgisayar Oyun Tarihinin En Eski 3 Oyunu!

Bilgisayar Oyun Tarihinin En Eski 3 Oyunu!

Bilgisayar oyunları artık günümüzde sadece bir oyun değil, aynı zamanda bir spor dalının parçası olarak da karşımıza çıkar. Geçmişten günümüze e-spor konumuna kadar gelen oyunların geçmişine baktığımızda ise yaklaşık 67 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu söylemek mümkün. Neredeyse gerçekle aynı kesitler sunan günümüz oyunlarını elbette birçoğumuz tecrübe ediyoruz, peki 67 yıl öncesine gitmiş olsak sizce nasıl oyunlar vardı?

Gelin hep birlikte öğrenelim...


Bilgisayar oyunu tarihinin en eski 3 oyunu!

1- OXO (1952)
İlk bilgisayar ya da video oyunu olarak hitap edilen oyun birçoğumuzun kağıt üzerinde çizerek oynadığı OXO oyunun ta kendisidir. Cambridge Üniversitesi Yüksek Lisans öğrencisi olan Sandy lakaplı Alexander Shafto Douglas'ın doktora tezi için yazdığı ve sunduğu  bilgisayar ve insan arasındaki etkileşimi konu alan bir projedir ve aynı zamanda oyun tarihinin ilkidir.


 2- The Tennis For Two (1958)
Tarihin bilinen ikinci oyunu ise basit bir tenis oyunudur. Belki şu an basit gelebilir ama o dönem bu bir devrimdi. Takvimler 1958'i gösterdiğinde fizikçi William Higinbotham ve 2 iş arkadaşı tarafından yapılmış bir oyundur. William çalıştığı laboratuvardaki bulunan analog bilgisayarın üzerindeki devreleri değiştirerek alternatif bir yol açtı ve ekranda 2 boyutlu bir tenis kortu oluşturdu.

William, Tennis For Two (İki kişilik Tenis) adını verdiği oyunu bir bilim sergisinde tanıtmayı amaçlarken bir anda izdihama neden oldu ve oyun uzun yıllara damga vurdu. Hoş yine de William oyunu bir kenara itip yine bilim çalışmalarına devam etti.


 3- Galaxy Game (1971)
Galaksi, uzay macerası her zaman dikkat çekmiştir. Aslına bakarsanız 70'li yılların sonuna doğru yayına girecek olan Star Wars serisine de bu oyun bir şekilde katkı sağlamıştır. Stephen Russle ve ekibinin geliştirdiği Galaxy Game Stanford Üniversitesi mühendislik bölümünde tanıtıldı ve öğrenciler tarafından büyük ilgi gördü. Oyun hiçbir zaman seri üretilmedi. Oyun ayrıca pratik için tek oyunculu bir mod sunuyor.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..