Blog

Bilgisayar Oyunu Oynamanın Kariyerinize Olumlu Etkileri!

Bilgisayar Oyunu Oynamanın Kariyerinize Olumlu Etkileri!

Evde ailemiz okullarda ise öğretmenlerimiz bilgisayar oyunlarının hayatımızı engellediği konusunda kaygıları  oldukça fazla olduğundan bizlerin tatil dönemlerinde dahi oyun oynamasına pek sıcak yaklaşmazlar. Çünkü onlara göre bu bizi engellemekten başka bir işe yaramıyor. Oysa o kadar da haklı olmadıklarını onlara birilerinin söylemesi gerekir.

Yükselmekte olan oyun sektörü, ürettiği oyun yelpazesini genişlettikçe rekabetçi oyunlardan, hikaye bazlı oyunlara; veri okumayı gerektirenden, işletme sahibi olmanızı sağlayana kadar birçok oyun türünü oyunseverlerle buluşturmaya başladı diyebiliriz.

Bilgisayar oyunları ya da diğer adıyla video oyunları, uzmanlarca yeterince kötüleniyor dedik ve bizler bardağa dolu tarafından bakmak adına bu araştırmayı gerçekleştirdik arkadaşlar. Emin olun bu konuda yaklaştığınızda çocukluk hatta erişkinlik çabanız yeterince haklı


Bilgisayar Oyunlarının Kariyerinize Olumlu Etkileri!

1- Sıfırdan Başlayıp Kahraman Olmak! (Zero to Hero)
Bilgisayar Oyunu Oynamanın Kariyerinize Olumlu Etkileri! 1MMO türündeki oyunlarda "grinding" denilen bir kavram vardır. Bu tür oyunlarda karakteriniz en başta boş olur sonrasında ise sizlerin hamleleri ile gelişmeye başlar ve en sonunda yenilmez olur. Aslına bakarsanız bu konu girişimcilik ile de bağdaştırılabilir. 

İş hayatında da ne yazık ki "grinding" kavramı, eğer torpiliniz yoksa yaşamanız gereken bir süreçtir.

Kimi insanlar bu süreci yaşarken şevki kırılır ve henüz stajyerken pes eder. Bu sürecin yaşanması gerektiğini bilen oyuncular, hayatın daha başında olduğunu ve sabretmesi gerektiğinin farkındadır. Böylelikle bu yol onlar için daha acısız geçer.


2- Kaynak yönetimi
Bilgisayar Oyunu Oynamanın Kariyerinize Olumlu Etkileri! 2
Oyunlarda ilk etapta sınırlı kaynaklara sahip olursunuz ve bu kaynakları doğru kullanarak en verimli gelişim sürecini yaratmanız sizin karakteriniz adına en verimli olanı olur.

İş hayatında da maddi manevi, büyük küçük sahip olduğunuz her kaynağınızı verimli yönetmeniz gerekiyor. İşte böyle bir durumda oynadığınız "Tycoon" oyunlarına teşekkürü borç bilebilirsiniz.


3- Takım Çalışması
Bilgisayar Oyunu Oynamanın Kariyerinize Olumlu Etkileri! 3
İş ilanlarının amansız klişesi olan takım çalışmasına yatkınlığın ne kadar önemli olduğunu anlamak için herhangi bir kariyer sitesine bakabilirsiniz. Baktığınız ilanların yarısından fazlasında bu özelliği görebilirsiniz.

Bireysel deneyimin yanında, sadece takım çalışmasının öne çıktığı oyunlar mevcut. Bu oyunlarda kendinizi ön plana çıkarmaya çalıştığınızda bütün dengeler bozuluyor ve oyun tersine dönmeye başlıyor.

Oyunlarla içli dışlı olan birisi görev dağılımının ne anlama geldiğini, ne yapması gerektiğini ve kendi görev tanımını bilirken aynı zamanda ne yapmaması gerektiğinin de bilincindedir.

Bu durum aynı basketbol, voleybol gibi takım odaklı sporları yapanların takım çalışmasına daha yatkın olması gibidir.


4- Veri Yorumlayabilme ve Analiz
Bilgisayar Oyunu Oynamanın Kariyerinize Olumlu Etkileri! 7
Hiçbir animasyonu bulunmayıp, sadece veri analizi üzerinden ilerlediğiniz oyun türleri mevcut.

Yalnızca analiz yaptığınız ve verileri yorumladığınız bir oyun belki diğerlerine göre pek cazip gelmeyecektir ancak iş hayatında bunun bir mesleği bile var.


5- Uzun Süre Odaklanabilmek
Bilgisayar Oyunu Oynamanın Kariyerinize Olumlu Etkileri! 6

MOBA ve Battle Royale türleri günümüzün en popülerleri. Bu oyun türlerinde iyi olabilmek için de uzun süre boyunca konsantrasyonunuzu korumanız gerekir.

Minimum 40 dakika boyunca bir konuda aktif bir şekilde odaklanmak ve aynı zamanda hata yapmamaya çalışmak pek kolay bir iş değil.

Bu özelliği kitaplar da sağlayabilir fakat hatalı bir okuma yaptığınızda o satırı tekrar okuma şansına sahipsiniz. Bu yüzden kitap okumak bu konuda biraz daha rahat bir süreçtir.

Profesyonel yaşamda yaptığınız iş fark etmeksizin ona konsantre olmanız ise çok kritik.


6- Yaratıcılık
Bilgisayar Oyunu Oynamanın Kariyerinize Olumlu Etkileri! 4
Yaratıcı sektörlere baktığınızda hatırı sayılır derecede kişinin video oyunlarıyla ilgilendiğini görebilirsiniz.

Tesadüf mü? Pek değil.

İnsan zihninden çıkmış birçok özgün ve görsel hikayeyi deneyimleyen oyuncular, yaratıcılıklarını taze tutmakla beraber, video oyunlarını bir ilham perisi olarak görürler.

Bu da onların yaratıcılığını tetikleyen en büyük unsurlardan biridir.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..