Blog

Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği arasındaki Fark

Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği Arasındaki Fark

Bu iki mühendisliğin ortak alanları fazla olması, aynı bölümlermiş gibi bir yanılgı yaratıyor. Halbuki bilgisayar mühendisliği ile yazılım mühendisliği arasında fark var. Bu yazıda yazılım ve bilgisayar mühendisliğinin ortak yönlerine ve  farklarına değindik.

                          


1. Kod yazmıyoruz, sanat yapıyoruz sanat!

Her iki mühendislikte bilgisayar odaklı olsa da farklı mühendislik dallarıdır. Nasıl Bilgisayar Mühendisliği Elektrik-Elektronik Mühendisliğinden türediyse Yazılım Mühendisliği de Bilgisayar Mühendisliğinden türemiştir. Fakat bu Bilgisayar Mühendisliğinin Yazılım Mühendisliğini kapsadığı anlamına gelmez. Farklı işler, farklı uzmanlıklardır.

Bilgisayar mühendisliğinde yazılım araç olarak kullanılır, yazılım mühendisliğinde yazılım amaç olarak kullanılır. Yazılım Mühendisliği kod yazar yanılgısı yanlıştır. Yazılım mühendisi kod yazım ve proje yönetim sürecine doğrudan müdahale edip, daha uygun bir yazılım döngüsünün çıkmasını sağlayabilir evet ama bu 7/24 kod yazdığı anlamına gelmez. Bilgisayar mühendisliği ile yazılım mühendisliği arasındaki fark en net tanımıyla budur diyebiliriz.

2. O mavi diş oradan oraya nasıl gidiyor biliyor musun?

 İki dalın yönelimlerine bakarsak,yazılım mühendisliği; yazılım tasarlama, uygulama, test ve bakımına odaklı iken,bilgisayar mühendisliğinde ağırlıklı olarak donanım ile uğraşırsın.

Yani lisede elektronik dersleriyle aran kötüyse, eğer inceleme imkanı yakaladıysan ve kablolarla oynadığında ter basıyorsa bilgisayar mühendisliğini biraz daha düşün deriz. Bluetooth ile dosya nasıl gönderiliyor merak ediyorsan, bilgisayar kasasına baktığında parçalayıp içinde ne olduğunu görmek istiyorsan seni Bilgisayar Mühendisliğine alalım.

Projeler seni heyecanlandırıyorsa, bu yazılım süreci nasıl oluyor deyip imreniyorsan bir tık daha Yazılım Mühendisisin.

3. Dersler ortak ama değil gibi

Yazılım mühendisliğinde; mühendislik, yazılım mimarlığı, yazılım testi, yazılım dağıtımı gibi konulara yer verilir.
Bilgisayar mühendisliğinde;
mikroişlemci tasarımı, kapalı devre sistemler, bilgisayar ve donanımlardır.

Örnek bir üniversiteden ders içeriklerine ulaşmak istersen: Bilgisayar Mühendisliği içinburayaYazılım mühendisliği içinburayatıklayabilirsin. 


Özel bir alana yoğunlaşmak istiyorsan, üniversiteni seçerken üniversitede o konu ile ilgilenen öğretim görevlisi var mı? Dersi açılıyor mu araştırma yapmanı öneririm.

4. Çalışma Alanları

Bilgisayar mühendisi olmaya karar verirsen;sistem çözümleyici, sistem programcısı, uygulama programcısı, veri tabanı yöneticisi, veri iletişim uzmanı, bilgi işlem birimi yöneticisi, mikroişlemci tasarımcısı, bilgisayar donanımı tasarımcısı gibi alanlarda görev alabilirsin.
Yazılım mühendisi olmaya karar verirsen; müşteri ilişkilerini kurma, analiz yapma, tasarım yapma, program yazma, programı test etme, kullanım yönergesi hazırlamak gibi alanlarda görev alabilirsin.
Ek olarak, yazılım mezunu olup bilgisayar mühendisleri odasına kayıt olabilir, bir şirkette bilgisayar mühendislerinin başvurduğu tüm pozisyonlara başvuru yapabilirsin. Geri dönülmez bir yol değil.

 

5. Ödevler ve Projeler

 

Bir matematik ya da fizik ödevinden çok farklı, saatlerce uğraşacaksın, takıldığın yerler olacak.
Yazılım mühendisliğinde daha çizim, daha grafik ödevlerin olacak. Bir yazılımın diagramını çizeceksin, önce derdini grafiklerle anlatacaksın.
Bilgisayar mühendisliğinde ise şu an baktığın o telefon o bilgisayar var ya, baştan yapacaksın onu baştan!!! O devreler var ya o devreler, ah o devreler. Kapı nedir bilir misin, kapı denince artık kale kilit gelmeyecek aklına, ve'ler veya'lar gelecek.


6. Maaşlar


 

Aynı, ya da farklı bilinmez. Sen ne kadar iyisen o kadar maaş alırsın. Fark sen yaratmalısın.
 

7.Kullanılan Programlama Dilleri


 

Kod yazmak araba sürmek gibidir. Program dilleri de araba gibi. Araba sürmeyi öğrendikten sonra 68 model bir mustang de sürebilirsin (C) , son model bir ferrari de sürebilirsin (javascript), ekonomik bir araba da (java), bir japon teknoloji harikası da (go). Önemli olan araba sürmeyi öğrenmek, bir programlama dilini öğrendikten sonra diğerine alışman çok kısa zaman alır. 

Fakat Bilgisayar mühendisliğinde Assembly, C, C++ gibi performanslı makinaya daha iyi müdahale edebileceğin dilleri daha ağırlıklı öğrenirsin.

Yazılım Mühendisliğinde ise: c#, java gibi biraz daha yenilikçi diller seni bekliyor.

 

Sonuç olarak her iki bölümde de merak ve araştırma isteği başarının en önemli yolu. Klişe değil bu iki bölüm cidden merak edip araştırma üzerine. İş sende bitiyor. Ne olursan ol, en iyisi ol.

Yaşar Üniversitesi Bilgisayar ve Yazılım mühendisliği bölümleri ile ilgili bilgi almak için tıklayın.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Betül Özer

Betül Özer

[email protected]

Yaşar Üniversitesinde öğrenci

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 1

  • SuatAykurt
    09 Şubat 2020 19:06

    Faydalı ve bilgilendirici bir yazı olmuş, teşekkürler.

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..