Blog

bilim meraklilarina ozel en cok izlenen yabanci diziler

Bilim Meraklılarına Özel En Çok İzlenen 5 Yabancı Dizi

FRİNGE (2008-2013)

SEZON SAYISI: 5


bilim kurgu dizisi, bilim dizisi, fringe konusu, doctor bishop

Son zamanların en iyi bilim kurgu dizisine aday fringe kuantum fiziği ve kimya, paralel evrenler ve çeşitli bilimler derken izleyenlerine tam anlamıyla “İşte bilim bebeğim!” dedirttiriyor.  İzlerken yaşanılan doğaüstü olaylara bile “Acaba cidden böyle bir şey var mıdır?” dedirttirecek kadar gerçekçi ve muazzam bir kurguyla ilerliyor.


Dizinin konusuna gelecek olursak FBİi’a bağlı Fringe  (sınırbilim)  bölümünde çalışan Ajan Olivia Dunham (Anna Torv), hafif kırık bilim adamı Dr. Walter Bishop (Jhon Noble)ve en az  kendisi kadar  dahi fakat  eğitimini yarıda bırakarak pis işlere bulaşan oğlu Peter Bishop (Joshua Jacksonh)  ile birbirine bağlı olarak yaşanan gizemli olayları sınırbilim yöntemiyle çözmeye çalışırlar.

Fringe'in her bölümünde bir FBI ekibinin deneysel bilim yöntemlerini kullanarak günün gizemini oluşturan olay örgüsünü çözdükleri sanılsa da, aslında ilerideki bölümlerde karşımıza çıkacak olayların birbirine bağlı olduğu görülmektedir. Her bölüm bir ana konuyu ve birden fazla alt konuyu barındırarak bütün öyküyü birbirine bağlar ve seyirciye her defasında bir sonraki bölümde "acaba ne olacak" hissini verir. Zekice tasarlanmış öngörülemez kurgusu sayesinde ise seyircileri her defasında ters köşeye yatırmayı başaran bu dizi de en büyük soru ise "bilim kendi sınırlarını aşarsa ne olur ?"

ORPHAN BLACK (2013-2017)

SEZON SAYISI : 5 


orphan black konusu, karakter deneyi,  yabanci dizi, Danielle Fournier, Janika Zingler, Aryanna Giordano

Dizinin ana karakterlerinden biri olan Sarah Manning koruyucu ailesi tarafından yetiştirilmiş bir yetimdir. Yaşadığı şehirden kaçan Sarah başka bir şehre yaşamaya geldiğinde tren istasyonunda kendisine ikiz kardeşi  kadar benzeyen Bath Childs’ın intiharına tanık olur ve çantasını da alarak onun yerine geçer ve mesleğini mesleği edinir.  Daha sonra Beth gibi kendisine çok benzeyen bir sürü farklı kişiyle tanışır. Bu durum karşısında kafasında oluşan soru işaretlerini gidermek için açıklayıcı cevaplar aramaya koyulur.

Bu dizinin kendini izlettiren en önemli unsuru hiç şüphesiz ki oyunculuğu diyebiliriz. Bütün klonlara üstün yeteneğiyle can veren Tatiana Maslany, canlandırdığı her klona farklı bir boyut ve karakter kazandırıyor. Bir süre sonra bütün klonların farklı kişi olduğuna inanmaya başlıyorsunuz.

GENİUS (2017-    )

albert einstein, picasso, genius konusu, yaratici insanlar, genius dizi, fizik, kuantum


Biyografi dram türündeki Genius, her sezon ünlü bilim insanlarının ve mucitlerinin hayatını konu alıyor.
İlk sezonunda hayatını konu aldığı kişi ünlü bilim insanı Albert Einstein iken 2. sezonunda ise Pablo Picasso’nun hayatını konu alıyor.
Bu dizi yalnızca bilim insanlarının bilimsel çalışmalarını aktarmakla kalmayıp aynı zamanda da kişisel hayatlarını ekrana getiriyor.  Bilim insanlarının çocukluklarından itibaren olan tüm yaşamını 10 bölüm içinde inceliyor.


HOUSE M.D (2004-2012)

SEZON SAYISI: 8

 

house konusu, tıp dizileri

Bir hastanede bulaşıcı hastalıklar konusunda uzman Dr. Gregory House ve üç kişilik ekibinin hastanede başlarından geçen olaylar anlatılmakta.

Dr.House başarılı operasyonları yürütürken fazla risk aldığından dolayı hastane yönetimi tarafından kovulur. Diğer hastaneler de Dr. House’u aynı nedenden dolayı işe almak istemezler.
Tüm zamanların en iyi hastane dizisi gibi övgüler alan House M.D özellikle doktor adaylarında heyecan verirken diğer arkadaşlarımıza da “Doktor mu olsam acaba?” hissi yaratacağından eminiz.


BREKİNG BAD (2008-2013)

SEZON SAYISI: 5

breaking bad konusu, kimya, Walter White, Jesse Pinkman


Kendi halinde başarılı bir kimya öğretmeni olan Walter White aynı zamanda öğretmenlikten arta kalan zamanlarda bir oto yıkamacıda araba yıkamakta, ailenin getirdiği maddi yükümlülüklerin üstesinden gelmeye çalışmaktadır. Nefes alışveişinde ve vücudunda hissettiği vazı rahatsızlıklar sonucu doktora görünür ve akciğer kanseri olduğunu öğrenir. Ölüm ve ailesini geride bırakma düşüncesi derin düşüncelere iter.

Bir gün bir polis olan bacanağı Hank’e birkaç saat eşlik etmek için gezintiye çıkarlar. O sırada bir uyuşturucu baskına denk gelirler ve Walter, eski bir öğrencisi olan Jesse Pinkman’ın kaçtığını görür. Ortada dönen büyük bir para olduğunu anlayan Walter, Jessie’yi ele vermez ve ertesi gün onunla konuşmaya gider. Ölümün getirdiği derin düşüncelerle Jesse’ye bir teklif yapar. Ailesini geride parasız ve yardıma muhtaç bırakmak istemeyen Walter, kimya bilimini sentetik bir uyuşturucu olan meth üretimiyle birleştirecektir. Kimya biliminin incelikleriyle mükemmel kalitede kendine özgü mavi renkli meth üretecek ve ününü kısa sürede geniş çevrelere duyuracak ciddi paralar kazanacaktır. İlerleyen dönemlerde bu parayı nasıl kazandığını açıklamak zorunda kalacak ve kazandığı paranın bir bölümünü aklamak için bazı işlere girişecektir.

Amerika’da ve dünyada en çok izlenen diziler arasına giren Breaking Bad; 16 Emmy Ödülü, 8 Satelliete Ödülü, 2 Altın Küre Ödülü, 2 Peabody Ödülü kazanan dizi İmdB puanı en yüksek diziler arasında halen 2.liğini korumaktadır.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..