Blog

Bilim Tarihine Damga Vuran Olay! Kara Delik Görüntülendi! İşte Detaylar!

Bilim Tarihine Damga Vuran Olay! Kara Delik Görüntülendi! İşte Detaylar!

Bilim dünyası 10 Nisan gününe büyük bir heyecanla uyandı. Daha önceden açıklamaların geleceği belirtilen NSF (National Science Foundation) yani ABD Ulusal Bilim Vakfı ve Avrupa Birliği fon destekli astrofizikyetkilileri tarihi bir açıklamaya imza attılar ve o açıklama bir kara deliğin varlığının resmen kanıtlandığının duyurulmasıydı.
 

Binlerce bilim insanının kariyeri boyunca merakla araştırdığı ve bir türlü görme fırsatına erişemediği kara delik artık fotoğraflanmış oldu.
 


 

Kara delik nedir?
Bilim Tarihine Damga Vuran Olay! Kara Delik Görüntülendi! İşte Detaylar!

Uzay konulu filmlerde de sıkça rastladığımız ve her şeyi yutan, ya da başka boyutlara geçiş anlamı taşıyan Kara delik, astrofizikte çekim alanı her türlü maddesel oluşumun ve ışınımın kendisinden kaçmasına izin vermeyecek derecede güçlü olan kütlesi büyük bir kozmik cisimdir. Kara delikler Einstein’ın genel görelilik (izâfiyet) kuramıyla tanımlanmışlardır. Doğrudan gözlemlenememekle birlikte, çeşitli dalga boylarını kullanan dolaylı gözlem teknikleri sayesinde keşfedilmişlerdir.
 Uluslararası Olay Ufku Teleskobu projesi kapsamında bir araya gelen bilim adamları, Dünya’ya 53 milyon ışık yılı mesafedeki Başak (Virgo) takım yıldızındaki M87 Galaksi’sinin merkezindeki süper masif kara deliğin fotoğrafını yayımladı. Fotoğrafta kara deliğin “olay ufku” olarak adlandırılan, kütle çekiminin en güçlü olduğu eşik bölgesi görülebiliyor. 
 Bilim insanları ne diyor?

Bilim insanları arasında Nijmegen Radboud Üniversitesinden Heino Falcke, Frankfurt Goethe Üniversitesinden Luciano Rezzolla ve Planck Radyo Astronomi Enstitüsünden Michael Kramer gibi isimler yer aldı. Avrupalı bilim insanlarının katkısı sayesinde, kara deliklerin varlığının sadece teorik olmaktan çıktığını ifade eden Avrupa Komisyonu Bilimsel Araştırma ve İnovasyon Komiseri Carlos Moedas, dünyanın çeşitli ülkeleriyle yürütülen ortaklaşa çalışmaların potansiyelinin ilerletebilineceğine dikkat çekti.

Basın toplantısında söz alan Avrupa Araştırma Konseyinin Başkanı Profesör Jean-Pierre Bourguignon ise bu ilham verici keşfi yapan ve bilginin sınırlarını zorlayan dünya çapındaki bilim insanları tebrik etti. Bourguignon ayrıca AB'nin de finansman açısından verdiği destek için memnun olduklarını vurguladı.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..