Blog

Bilim ve Kimya Hakkında İlham Veren 9 Film!

Bilim ve Kimya Hakkında İlham Veren 9 Film!

Doğrudan bilimle ilgilenen filmlerin gelmesi zor olabilir. Neyse ki, bilim severler için, atom silahlarının tehlikelerinden ("Dr. Strangelove") hayvan testi etiğine ("Proje X") ve tehlikelere kadar her biri zorlu bir konuyu ele alan küçük bir sertifikalı klasik grup var. İşte sizler için derlediğimiz bilim içeren başarılı filmler.

Garip Bilim

Kimya ve Bilim öğrencilerinin izlemesi gereken filmler
1985’den kalma bu John Hughes klasiği, iki gencin bilgisayar kullanarak sanal bir kız yapma girişiminin öyküsünü anlatıyor. Bilim kesin olarak doğru olmayabilir, ancak film, gerçek eğlence değeri ile dikkat çekiyor.


Dr. Strangelove, or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
kimya öğrencilerine ilham veren filmler 1

Stanley Kubrick'in 1964'teki atom bombasının tehlikeleriyle ilgili kara komedisi, Peter Sellers'ı George C. Scott ve Sterling Hayden ile birlikte üç farklı rolde ele alıyor. Florlama ile ilgili bir de alt bölüm var. Film, bilim adamları, kasvetli bir espri anlayışıyla eğlendirecekleri kesin.


Gerçek Dahi

kimya öğrencilerine ilham veren filmler 2
Bu 1985 bilim kurgu komedisi Val Kilmer'i kimyasal bir lazer geliştiren bir bilim adamı olarak görüyor. 2009 yılında, MythBusters'ın bir bölümü, filmin lazer patlamış mısır içeren son sahnesinin bilimsel olarak doğru olup olmadığı sorusunu araştırdı. (Spoiler: öyle değil.)


Atomik Cafe
kimya öğrencilerine ilham veren filmler 4

Bu belgesel, Atomik Çağ'ın doğuşundan bir arşiv klibi derlemesi. ABD hükümeti propagandası ilginç bir kara mizah yaratıyor.


Yokluğu Düşünen Profesör
kimya öğrencilerine ilham veren filmler 5
Fred MacMurray'ın başrolünü oynadığı Robert Stevenson'ın 1961 komedisi bir Disney klasiğidir ve remake "Flubber" den çok daha iyidir. 2003'te, siyah-beyaz versiyonu hala online olarak mevcut olsa da, film dijital olarak renklendirilmiş bir versiyonda yeniden piyasaya sürüldü.


Andromeda Suşu

kimya öğrencilerine ilham veren filmler 6
Michael Crichton'un kitabına dayanarak, bu 1971 gerilim filmi, Amerika'nın güneybatısındaki ölümcül bir mikroorganizmanın salgınıyla ilgilidir. Bu filmde, "Atomik Cafe" dışında, bu listedeki diğer bilim dallarından çok daha fazla bilim var.


Aşk İksiri # 9

kimya öğrencilerine ilham veren filmler 7
Bu 1992 romantik komedi aslında kimyager olan ana karakterlere sahiptir. Ciddi bir bilim yoktur, ancak genç Sandra Bullock'u içeren film aptal, tatlı ve eğlencelidir.


Proje X
kimya öğrencilerine ilham veren filmler 8

Jonathan Kaplan'ın 1987 filmi, hayvan deneylerinde etik konulara göz atmaktadır. Matthew Broderick, işaret dilinde iletişim kurabilen bir şempanzenin izlenmesi için atanan bir Havacı olarak mükemmel bir performans sunar.


Manhattan Projesi

kimya öğrencilerine ilham veren filmler 9
1986'dan bu bilim kurgu gerilim filmi John Lithgow'u ABD hükümeti tarafından New York'ta çok gizli bir proje üzerinde çalışmak üzere kiralanan bir nükleer bilim adamı olarak kullanıyor. Bela, bir gencin laboratuvara girmesinden ve bilim adamının plütonyumundan bazılarını çalmasından sonra ortaya çıkar. Film, 1977'de "Annie Hall" ı birlikte yazmak için Oscar kazanan Marshall Brickman tarafından yazıldı ve yönetildi.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..