Blog

bob marley ve bilinmeyen yönleri

Bilinmeyen yönleriyle Bob Marley !

Reggae deyince akla ilk gelen isim, rengarenk bereleri ve ağzından düşürmediği sigarası rastalı saçlarıyla birlikte gören herkesin yüzünde bir gülümseme ve rahatlama yaratan isim tabi ki de Bob Marley ve bugün 73 yaşında!

Bob Nesta Marley , müzikle öylesine genç yaşta tanışmıştır ki bugün efsane olmaması imkansızdı diyebiliriz. Henüz 5 yaşındayken, annesi Kingston'a taşınmaya karar vermiştir ki bu karar Bob’un hayatı boyunca en yakın arkadaşlarından biri olan Bunny Livingston ile birlikte yaşamaya başlamasını sağlamıştır. Henüz beş yaşında olan iki arkadaş o yaşlarından itibaren müziğe merak sarmıştır ve Jamaika’nın kendine has tarzı olan reggae ile kendilerini harmanlamışlardır.

Bob Marley, reggae müziğinin sadece Jamaika sınırları içerisinde ünlü olması rutinini kırmış ve global bir tarz haline gelmesinde öncülük eden belki de en önemli isimdir. Müzik otoriteleri tarafından Reggae’nin kralı olarak ifade edilen Bob Marley, söz yazarı, şarkıcı ve gitaristtir. Profesyonel anlamda müziğe The Wailers grubu ile başlamıştır. The Wailers , Peter Tosh ve Bunny Livingston’dan oluşuyordu ki, bu isimlerde daha sonradan Bob Marley gibi solo kariyer çalışmalarına devam ettiler. İlk hitleri "Simmer Down" olmuştu.Bob, The Wailers'dan ayrıldıktan sonra, üç kadın reggae sanatçısının oluşturduğu The I-Threes adlı gruba müzikal alanda yardım etti. Topluluğun elemanlarından Juddy Mowatt, tecrübeli sanatçı için şu ifadeyi kullanmıştı; "Bob Marley’in şarkı sözü ve müzik altyapısı öylesine gelişmiş ki, kendisi bir müzik ansiklopedisi gibi"
Bu ünlü Jameikalı söz yazarı, sadece kendisi ile değil bu grubu ile de, "ada müziğinin" evrensel bir boyut kazanmasını sağladı. Şarkılarında politik ancak basit bir içerik vardı.
“Catch a Fire”ı 1972 yılında yayımladı. Bu çalışmayı; 1973 çıkışlı “Burnin”, 1975'te kaydedilen “Natty Dread” ve 1975 tarihli "Live" albümleri izledi. İngiltere, Almanya gibi önemli Avrupa ülkelerinde de hatrı sayılır bir dinleyici kitlesine sahip oldu. Bu sayede Avrupa'da özellikle o yıllar için büyük önem taşıyan konserler verdi.
En popüler şarkılarından biri olan "Get Up, Stand Up", sosyal karmaşayı konu edinir. " No , Woman No Cry" gibi politik olmayan içerikte parçaları da vardır.

Birleşmiş Milletler "Barış Madalyası", 1978'de Afrika insanına yapılan insancıl yardımlara şarkılarıyla destek olduğu için, Bob Marley'e verilmiştir. Ve bu ödülü aldığı sene insancıl yardım amacıyla Jamaika'da konsere çıkmıştır. Müzisyenliğiyle uluslararası alanda kabul gören Marley, insani yönüyle de büyük takdir kazanmıştır.
Yaptığı "I Shot The Sheriff" ve "Get Up, Stand Up" gibi şarkılar ünlü sanatçı Eric Clapton tarafından yıllar sonra yeniden düzenlenmiştir.
Bob Marley çok az kişinin inandığı Rastafarianizm dinine mensuptur. Bu din eski Etiyopya topraklarından çıkmıştır ki saçını "Rasta" yapmasının nedeni de dini inancıdır. "Rasta" saç stili bu gün moda olarak kullanılsa da Bob Marley buna karşıdır .Bu saç stilinin gerçek adı Dreadlock olmasına rağmen Rasta olarak bilinmektedir.1977 yılında futbol oynarken ayak başparmağında açılan bir yaradan dolayı deri kanseri olduğu ortaya çıktı. Parmağının kesilmesini istemedi. Çünkü Rastafarianizm inancında mezara tek parça halinde girilmek istenir. 1981 yılında ağırlaşan Marley, son günlerini yaşamak için Almanya'dan ülkesi Jamaika'ya uçakla dönerken durumu kritikleşti. Uçağı acil tıbbi yardım için Miami'ye iniş yaptı. Floridadaki Cedars of Lebanon Hastanesinde, 11 Mayıs 1981’de sabah saatlerinde 36 yaşında hayatını kaybetti. Son sözleri oğlu Zİggy’ye "Para hayatı satın alamaz" oldu. Ölmeden önceki ay kendisine ülke kültürüne katkılarından dolayı Jamaika'nın en büyük ödülü Merit verilmişti ama almaya ömrü yetmedi.


İyi ki doğdun Bob Marley, bir şekilde seni dinleyen dinlemeyen herkesin hayatına etki ettiğinden emin olabilirsin.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..