Blog

Bill Gates Microsoft'ta Çalışan En Zeki Adam mı? Bir Girişimcinin Günlüğü!

Bill Gates Microsoft'ta Çalışan En Zeki Adam mı? Bir Girişimcinin Günlüğü!

Dünyanın en zengin adamıysanız ve son 23 yılın 18'inde Dünya Milyarderleri listesinde en üst sırada yer aldıysanız, sizin için olağanüstü bir şey olmalı. Bu yetenekli, vizyon sahibi ve çocukluğundan beri hayatıyla ne yapmak istediğini bilen Bill Gates için geçerlidir.

Azımsanamayacak Başarıları!

Bill Gates Microsoft'ta Çalışan En Zeki Adam mı? Bir Girişimcinin Günlüğü! 1
SAT sınavında yüksek not aldı, şahsen bir başarı. Gates, 18-20 saat boyunca saatlerce kodlardı, 70'lerde büyürken yemek zorunda kaldığını unutmadan, saf bir kodlama sihirbazıydı.

Microsoft'ta çalışan insanlar Gates'in son derece yüksek bir IQ'ya sahip olduğunu iddia ediyor. Bazıları IQ'sunun 160 kadar yüksek olduğunu söylüyor.
 


İş Arkadaşlarının Gözünden!
Bill Gates Microsoft'ta Çalışan En Zeki Adam mı? Bir Girişimcinin Günlüğü! 2

Brad Silverberg, neredeyse on yıl boyunca Microsoft'ta kıdemli başkan yardımcısıydı. Microsoft ile 90'dan 99'a kadar çalıştı. Brad'e göre, Bill IQ için çalışmaktan ve kendisini yüksek IQ insanlarıyla çevrelemekten hoşlanıyordu.

Bill Gates, Microsoft'taki gerçekten akıllı insanlarla uzun, ayrıntılı ve odaklı bir teknik görüşme yapmaktan hoşlanıyordu. Bir yönetim kurulu toplantısında Gates, odadaki en zeki adamdı. Rakamları biliyordu, bir vizyonu takip ediyordu ve çoğu zaman, şaşırtıcı bir şekilde, verilerimizi ve sunumlarımızı hazırlamak için aylar harcadığımız halde, çoğumuzdan daha fazla bilgiye sahipti.

Brad, Gates'in hareketli bir okuyucu olduğunu ve inanılmaz derecede hızlı bir öğrenici olduğunu söyledi. Her zaman harika bir pazarlama planı vardı ve geleceği büyük bir vizyona sahip olduğunu görebiliyordu.

 

Şirketteki diğer bir avuç insanın aynı derinliğe sahip olduğu ve kendi uzmanlık alanlarının olduğu en zor ve en eğlenceli teknik alanların en derinlerine kadar kazabilirdi. Ürün ayrıntılarını içeride ve dışarıda biliyordu. Pazarlama planını, sorumlu olanın dışında herkesin yanında biliyordu. İş tarafını biliyordu, vs. diyor Brad Quora (soru cevap sitesi) cevabında.

Gates hızlı bir karar vericiydi. Sizden cevaplar ister ve bir çalışan olarak bir şey hakkında bilginizi arardı, onu hazırlıksız olarak göremezsiniz. Sorusunun cevabını bilmiyorsanız, “bilmiyorum” demelisiniz, aksi takdirde büyük bir bedel ödersiniz. Şirketten ayrılarak ödediğiniz bir bedel. Şirkette onu çevreleyen “sadece en iyilerin” olmasını istedi.

 

Bill ile çalışmak heyecan vericiydi. Örneğin, birkaç ay boyunca uğraştığım bazı stratejik sorunları tartışmak için onunla bir toplantım olacaktı ve beni bu denli uzun bir zaman harcadı ve bir öneride bulundu (ve savunabildi). Bill aynı ilk verilerle başlayacak ve birkaç dakika içinde genellikle aylar sürmem için gereken öngörüleri elde edecekti. Brad diyor.

Bill, Microsoft’un en zekiydi ve akıllı insanlar tarafından kuşatılmayı seviyordu ve ondan daha akıllı insanlar olup olmadığını umursamıyordu. Yeteneğe ve dürüstlüğe saygı duyuyordu ama her şeyden önce, çok çalışmanın gerçek bir hayranıydı.

İşte yazılım mühendisliği bulunan üniversiteler!
Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..