Blog

Bingölde öğrenci olmak!

Bingöl'de Öğrenci Olmak!

  Bingöl İli Doğu Anadolu Bölgesi Yukarı Fırat bölümünde yer alır. Doğusu Muş, kuzeyi Erzurum ve Erzincan, Batısı Tunceli ve Elazığ, Güneyi ise Diyarbakır İlleri ile çevrilidir. İlinMerkez dışında Adaklı, Genç, Karlıova, Kiğı, Solhan, Yayladere ve Yedisu olmak üzere 7 İlçesi bulunmaktadır. İl Merkezi denizden 1151 metre yükseklikte Çapakçur ovasının kuzeybatı köşesinde Murat suyuna Genç İlçesi civarında kavuşan Göynük suyunun bir koluna hakim düzlük üzerinde kurulmuştur. Ayrıca, Bingöl arazisi çok dağlıktır. 

 

Nüfusu ve İklimi

  Kuzeyden sokulan nemli-serin hava kütlelerine açık olması ve yükselti faktörü sebebiyle Bingöl ve çevresi yazları sıcak, kışları soğuk geçmektedir. Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün verilerine göre Bingöl’de yıllık ortalama sıcaklık 12.1 derecedir. Yıllık yağış tutarı 873.7 mm. kadar olup, kar yağışlı gün sayısı 24.5 gün, donlu gün sayısı ise 94.1 gün kadardır. Doğu Anadolu'nun en zengin orman alanlarına sahip olan İllerden biri olan Bingöl'de ağaç türü olarak meşenin meydana getirdiği ormanlar yaygındır.Nüfusu ise 2017 yılına göre 273.354'dir. 

 

Ulaşımı

  Doğu Anadolu’yu batıya bağlayan yolların bir kavşak noktası konumundadır. Bingöl’den Türkiye’nin Çeşitli bölgelerine karayolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Devlet Yolları Bingöl ilinde Devlet karayolları 227 km.dir. Bu 227 km.likDevlet Karayolları ağı iki ana arterden diğer illere geçiş imkanı vermektedir. Bu ana arterlerden biri batıdan Malatya ve Elazığ'dan gelerek Bingöl'e ulaşan Devlet yoludur. Bingöl'den geçen en önemli Devlet yolu budur. İkinci ana arter, Erzurum-Bingöl-Diyarbakır Devlet karayoludur. Bu yol, Bingöl için özel bir önem taşımaktadır. Tren Garına ulaşım minibüs ve özel araçlarla ulaşım sağlanmaktadır. Genç Gar Şefliği  Bingöl Hava Limanı, Ulsulararasına kapalı olup şehir merkezine uzaklığı 20 Km., Hava Limanına ulaşım Havaşve özel araçlarla ulaşım sağlanmaktadır. İstanbul ve Ankara'ya belirli günlerde uçuşlar düzenli olarak yapılmaktadır. Bingöl'de deniz olmadığından dolayı bu denizyolu ulaşımı yoktur.

 

Gece Hayatı ve Festivalleri

 

  Bingöl gece hayatı, eğlence hayatı ve geceleri genel olarak kafelerde geçer. Bar ve disko çok sayıda bulunur. Buralarda sabaha kadar eğlenebilirsiniz. Bingöl’de; Karlıova Güneşin Doğuşu Festivali, SülbüsKültür ve Doğa Festivali, SayitKasım Doğa Kültür ve Bal Festivali gibi birçok festival bulunmaktadır.

Gezilecek Yerler;

 

•Yüzen Ada

•Kral Kızı Kalesi

•Sentarius Kalesi

•Kiğı Cami

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Orhan Erbaş

Orhan Erbaş

[email protected]

Full Stack Developer

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..