Blog

Erasmus ile yurtdışına çıkan gencin, erasmus macerası

Bir Erasmus Macerası “Polonya”

Hemen hemen her öğrencinin üniversite hayalleri arasında yer alan yurt dışı değişim programı yani dillere pelesenk olmuş haliyle “Erasmus yapmak” hakkında sizlere kendi tecrübelerimden bahsetmek istiyorum. Üniversite hayatıma İzmir’de başlamış olmama rağmen bazı noktalarda kendime yeni arayışlar içinde olduğumdan sürekli olarak bir öğrenciyken yapmam gerekenler arasında ilk sıraya Erasmus’u koymuştum. 

Erasmus söz konusu olduğunda ilk etapta başıma gelenler kesinlikle her öğrencinin başına gelmiştir ama korkmamanızı tavsiye ederek bunlardan bahsetmek isterim. Genel anlamda herkesin ilk problemi kesinlikle gidilecek olan ülkede yaşanabilecek olası dil konusudur. Genel anlamda herkesin İngilizce bilmesini hesaba katabiliriz fakat bazı bölgelere gittiğinizde Üniversitenin bulunduğu yerlerin kırsal kesim olma ihtimali söz konusu olabiliyor ve bu da bazı anlarda sıkıntı yaratabiliyor. Ben şanslı olandım ve Varşova’daydım fakat benle birlikte başvuruda bulunan bir başka arkadaşım Katowice’deydi. Ve bulunduğu bölge biraz daha kırsal bir kesim olduğundan yöre halkı adına dil problemleri yaşadığını dile getirdi. Elbette benim bu sürece adaptasyonum 3 ila 5 gün sürmüş olsa da kendisinin bu sürece alışması bir ayı buldu diyebilirim ama yine de tedirgin olmayın çünkü sizin bildiğiniz seviyede onlar da dil bilmeyebilir ama bir şekilde adapte olup anlaşma sürecini kolaylaştırmak söz konusu olabiliyor. Zaten birkaç zaman içinde yörenin alışkanlıklarını edinip onlardan biriymiş gibi davranabilir ve kolayca yaşamınızı sağlayabilirsiniz. 


 

Tüm bunları ele aldığımızda da kendinize güvenmenizi tavsiye edebilirim çünkü bir başka ülke sınırları içerisinde hem öğrenci hem de turist olmak gerçekten muazzam bir tecrübe. Odanızın camını açtığınızda içeriye giren havanın bile farklı olduğunu algıladığınızda kendinize yarattığınız bu yeni macera sonrasında öncesine nazaran ne denli değiştiğinizi fark ettiğinizde inanın hiçbir türlü pişmanlık kapınıza uğramayacaktır.

İnsanlık açısından ele aldığımızda birçok açıdan rahatlamanız mümkündür. Akademik kariyer yapmanızın dışında bir ülke tanımak ve bu düzeyde seyahatler gerçekleştirmek heyecan verici. Düşünsenize bir şehirden bir şehire gezemezken yabancı bir ülkede üstelik öğrenci iken belki de hiç göremeyeceğiniz yeni coğrafyaları tanıyabilir ve avantajlardan yararlanabilirsiniz. Ben belki büyük şehirde yaşadığım için arkadaşım kadar şanslı değildim . Oysa ki bir önce yazdığım paragrafta o arkadaşımın adaptasyon sürecinde yaşadığı sıkıntılardan bahsetmiştim ama şimdi onun en kıskandığım yanından bahsedeceğim. Katowice sınır şehri olduğundan kendisi çok kolay bir şekilde ; Almanya , Fransa, Ukrayna , Slovakya, Çek Cumhuriyeti gibi ülkeleri geziyordu. Tabi diğer yandan ben de ülke ve tarihi hakkında bir sürü birikim sahibi oldum ki bu da güzel bir şeydi. Halkın alkole olan sevgisi hakkında sizlere bir şeyler anlatabilirim mesela. 

Polonya halkı alkole ciddi anlamda sevdalı diyebilirim. Her ne kadar bir kesim ısınmak için alkol tükettiğinden bahsetse de votkanın bu kadar fazla tüketilmesinin altında alkol sevgisinin de yattığını söyleyebilirim. Bu yüzden gece hayatında da oldukça fazla votka tüketen insan görmeniz mümkün . Diğer yandan mutfakları hakkında söyleyebilecek çok fazla şey bulamıyorum çünkü yemek konusunda edinmiş oldukları bir kültür ne yazık ki söz konusu dahi değil. Fakat öğrenci olduğunuzu unutmayarak bir şekilde bu kültüre de alışıyorsunuz. 

En basitinden Erasmus dendiğinde yeni kültürleri tanımlamak, sizler gibi olan yeni insanlarla gerek öğrenim, gerekse de seyahatler esnasında rastlamak, dostluklar edinmek bir öğrenci adına ciddi fayda sağlayan bir faktördür. Belki de hayatınız boyunca karşılaşma ihtimaliniz olmayan insanları tanıyabilir, bu sayede gerek aşk gerekse de iş konusunda ciddi kazanımlar sağlayabilirsiniz. Ben bu sayede bölümümle alakalı olarak hayal dahi edemeyeceğim bir firmada staj imkanına sahip oldum ve önümüzdeki süreç adına güzel geribildirimler edindim. Sanırım Erasmus ile başlayan hikayem bir anda benim hayatımın şekillenmesine sebep oldu. Bu yüzden sizlere de tavsiye ederim.Farkında mısınız bilmiyorum ama eğitim konusuna çok fazla değinmedim. Bu eğitimin kötü olduğundan değil aslında. Ülkemize nazaran elbette farklı işleyişler söz konusu olabiliyor fakat yine de Erasmus konusunda sizlere net bir şekilde gezip görmek, tanımak ve edinmek konusunda bir şeylerden bahsedebilirim diyebilirim, çünkü başarılı bir öğrenci bile ders konusunda bir şeyler konuşmaktan ziyade keşfetmeyi daha çok sever.

Kısacası Erasmus sadece okul eğitimi değildir, hayat adına edinilebilecek en farklı deneyimler bütünüdür.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Özalp TORLAK

Özalp TORLAK

[email protected]

Yaşar Üniverstesi / Yazılım Mühendisliği

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..