Blog

bir girişimcinin asla unutmaması gereken 5 şey

Bir Girişimcinin Asla Unutmaması Gereken 5 kural!

Girişimcilik hemen hemen herkesin hayal ettiği ama sadece bir kesimin cesaret ederek yeltendiği farklı bir dünyadır. Bu dünyada hayal etmek ve hayalini takip etmek oldukça önemlidir.

Hayal etmek, özellikle genç yaşlarda insanların genel olarak zamanının büyük bir bölümünde gerçekleştirdiği bir şeydir. Aslında güzel olan yanı da budur. Çünkü sürekli hayal eden insanlar, her türlü konuda pratik çözümler üretebilir ya da kimsenin göremediğini görüp o anda tüm dünyanın seyrini değiştirebilir.

Gençseniz ve girişimciyseniz, sizleri bazı durumlar bekler. Bu durumlarda tecrübe eksikliğinden nasıl davranmanız gerektiğini kestiremeyebilirsiniz. Bu yüzden de sizlere tavsiyemiz, birazdan sizler için aşağıda sıralayacağımız her maddeyi dikkatlice benimsemenizdir. Emin olun birçok genç beyin bu yüzden vazgeçme noktasına geliyor.


Soyut Hedefleriniz Olsun
girişimcinin unutmaması gereken 5 kural

Bazı yargılar söz konusudur, hatta atalarımız da bu konuda birçok söz söylemiştir. Bir işe başlayınca, bir şeyleri (bu bir ürün de olabilir) satmayı ya da maddiyata odaklanarak yatırım yapmayı tercih ederiz. Yani birçoğunun hayali , para kazandıktan sonra pahalı elbiseler ve arabalarla gezmek olabiliyor. Bu da hedeflerin küçülüp büyümesinin işin zorluğuna odaklı olduğunu gösteriyor ki bu tarz somut hedefler sizin yaptığınız işi değersizleştirmenize sebep olabilir.

Günlük Standartlarınız Olsun
girişimcinin unutmaması gereken 5 kural

Eminim ki hepimizin , rahatlamak için her gün ya da sık sık yaptığı aktiviteleri vardır. Bunlardan vazgeçmenizi kesinlikle sizlere önermiyorum. Aksine bunu size motivasyon sağlayabilecek bir unsur haline getirebileceğinizi söyleyeceğim. Çünkü günlük rutinleriniz aslında size enerji verir. Günlük rutinlerinizi takip ettiğinizde çok üretken olduğunuzu, daha fazla enerjik olduğunuzu ve daha fazla keyif aldığınızı göreceksiniz. Her gün aynı saatte uyanın, her gün aynı saatte koşun, her gün aynı saatte kitap okuyun, vb.

Saatiniz Sabit Olsun


Girişimciliğin en değerli yanı , en verimli anınızda çalışabilmenizle alakalıdır. Yani sabah 8'de işte olup zoraki bir üretkenlik peşinde koşmayın. Ya da başka girişimcilerden duyup onların alışkanlıklarına göre hareket etmeye kalkışmayın, çünkü siz onlar değilsiniz.

Daha uzun saatler çalışmanın veya daha erken kalkmanın yanlış bir tarafı olmasa da en üretken olduğunuz zaman konusunda kendinize dürüst olmanız gerekiyor. Yaratıcı olmak ve ilerleme kaydetmek için kendi zamanınızı özgür bırakın. Kendinizi daha üretken hale getirmek için ne yapmanız gerekiyorsa onu yapın.

Çevrenize Karşı Dürüst Olun!

Aileniz veya arkadaşlarınız sizinle daha fazla vakit geçirmek isteyebilirler. Onlara karşı dürüst olun. Eğer yoğunsanız ve çalışmanız gerekiyorsa onlara o anda müsait olmadığınızı ve çalışmanız gerektiğini belirtin. Her zaman onlara vakit ayıramayabilirsiniz. Eğer onlar da size yeteri kadar değer veriyorsa anlayışla karşılayacaklardır.

Başarısız Olsanız Bile Enerjik Kalın

Çuvallamaktan korkmayın ! Başarısız oldum demeyi bilin. Bu konuda iyi bir örnek arıyorsanız Elon Musk'ı takip etmenizi şiddetle tavsiye ederim. Bu her girişimciye olur ve size de olabilir. Bunun üstesinden gelebilmeniz, coşkunuzu devam ettirebilmeniz ve denemeye devam etmeniz gerekir. Bugün Edison vazgeçseydi henüz aydınlanmıyor olurduk. Ama onlarca denemeyi tercih etti.

İnanılmaz şeyler yapabileceğinizi biliyorsunuz. Şimdi ise bunu dünyaya gösterme zamanı. Kendinize inanın ve çalışmaya başlayın

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..