Blog

Bir Yapay Zekanın Gözünden Dünya!

Bir Yapay Zekanın Gözünden Dünya!

Yapay zeka, yıllardır özellikle sinema filmlerinden gördüğümüz ve tehlikeli olduğunu bile bile merak ederek yaklaştığımız bir teknolojidir. Gün geçtikçe yapay zeka daha da fazla gelişiyor ve bu kez yapay zekanın gözünden dünyaya bakmaya hazırlanıyoruz! Hem de bizzat bahsedilen o kaotik senaryolara uygun bir şekilde geliştirildiği açıklanmış bir yapay zeka uygulaması gözünden .

univerlist - bir yapay zekanın gözünden dünya 1

Bu uygulama sayesinde, olası bir dünyevi felaketinin ardından nasıl bir küreyle karşılaşacağımızı görebiliriz. Yaşarken cehennemi görmek gibi bir şey de diyebilirsiniz. Kulağa hayal gibi gelen bu aracın adı Uncanny Road.Bu yapay zeka aracı, makine öğrenimi ve derin öğrenme (deep learning) konusunda çalışmalar yapan bilim insanları tarafından herkesin makine öğreniminden (machine learning) faydalanabilmesi için geliştirildi.

Patenti Latent Studio'da bulunan Uncanny Road isimli yapay zeka aracını kullanarak makine gözüyle son derece gerçekçi manzaralar, şehirler, caddeler oluşturabilir ve buralarda gezinebilirsiniz. Temel amacının şehir ve bölge mimarisi anlamında ideal seviyede oluşumlar tasarlamak olduğu belirtilen bu makinenin öğrenme yeteneği sayesinde her şeyden yararlanabilirsiniz. Ve tabiki de vasıfsız insanların dahi yapay zeka sayesinde işlev sahibi olabileceğini göstermek istiyorlar.

univerlist - bir yapay zekanın gözünden dünya 2

Aslında baktığımızda yapay zeka bizlere hayal gücümüzü kullanarak neler yapabileceğimizi de gösteriyor, fakat insanoğlu bünyesi gereği yine odağı kaosta topluyor. En güzel yanı ise hayal gücünüzü kullanarak istediğiniz türde caddeler veya şehir manzaraları oluşturabileceğiniz bu araç sayesinde görüntü işleme sonrası dünyaya adeta bir yapay zekanın gözünden bakmış olacaksınız.

Ortaya çıkan manzaralar ve algoritmaların tamamen sizin duygularınıza, hayal gücünüze, yaratıcı fikrinize ve keyfinize göre şekillenmesi; sizi hem makine öğrenimine teşvik etmekte hem de yapay zekanın korkutucu boyutlarda olmadığını ve ortaya atılan savların aksine insan davranışlarını iyileştirme ve insanları destekleme adına fayda sağlıyor.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..