Blog

Bir Yıl Daha Sınava Hazırlanmak İsteyenler Ne Yapmalı?

Bir Yıl Daha Üniversite Sınavına Hazırlanmak: "Mezuna Kalmak"

Her yıl olduğu gibi, bu yıl da hedeflerine uzak kaldığı için ideallerine erişmek adına bir yıl daha şansını denemek isteyen arkadaşlarımız olacaktır, ya da çeşitli sebeplerden ötürü yaşamış olduğu hayal kırıklığını giderip, hiç istemediği bir bölümde öğrenci olmak istemeyen arkadaşlarımız da söz konusudur ki onları da çok iyi anlıyoruz. Neticede üniversitede alacağınız eğitim sizi geleceğe hazırlar ve belki de emeklilik çağınıza kadar eğitimini aldığınız bölümü meslek olarak icra edeceksiniz.

mezuna kalmak  0

"Mezuna kalmak"terimi, yeni jenerasyon tarafından yukarıda bahsetmiş olduğumuz durumu özetlemek adına ortaya atılmış bir tanımlamadır. Evet mezuna kalmak nasıl bir şeydir diye soracaksanız aslında hem avantaj hem de dezavantaj diyebilirsiniz. 

 


Dezavantajları
mezuna kalmak 1

Dezavantajlarından bir tanesi; yıl boyunca artık etüt merkezlerinde yer alacak olmak ki burada biraz daha sabırsızlık söz konusu olabiliyor. Çünkü artık reşitsinizdir ve lise sınırlarından çıkamamış olmanın pişmanlığını yaşayabilirsiniz.
 


Bir diğer dezavantajı ise; aynı dersleri daha önceden görmüş olup aynı konular üzerine bir kez daha çalışmak zorunda kalacak olmanın verdiği bir rehavet söz konusu olabilir. Belki de tam olarak bilmediğiniz bir konuyu "ben zaten biliyorum" deyip geçiştirebilirsiniz ki bu ciddi bir tuzaktır. Bu size derslere karşı bir soğumaya da sebep verebilir.
 


Aynı sınava girip üniversiteye giden arkadaşlarınızın sizlere gelip anlatacağı ya da sosyal medya gibi mecralardan paylaşabileceği anılar sizi demoralize edebilir ama bunu doğru bir şekilde kendi lehinize de çevirebilirsiniz arkadaşlar merak etmeyin!
 Avantajları
mezuna kalmak 2

Henüz yolun başındasınız ve hiçbir düzeniniz bozulmadan aynı konuya daha bilinçli eğilebilirsiniz. Bunu yapabilmeniz için bahaneleri bir kenara bırakıp, sağlam bir özeleştiri yapmanız gerekir.

 


Zaman, evet koskocaman bir yılınız daha var ve zamanı doğru yönetebilirseniz bu sizin için muazzam bir fayda olur. Özellikle, bir önceki yıl umduğunuzu bulamadığınız için hemen derslere yüklenmeniz size fayda sağlamayacaktır arkadaşlar. Süreç yönetimi konusunda kaynaklar araştırabilirsiniz ve bu konuda biraz daha bilinçli hareket edebilirsiniz.
 


Ne istediğiniz konusunda belki de hedefinizi daha da fazla netleştirebilirsiniz, küçük girizgahlar yapmak ya da deneyimlemek adına meslek gruplarının içine girebilirsiniz.

Unutmayın arkadaşlar, avantajlar ve dezavantajlar aslında birbirlerine bağlıdır. Bu süreçte en önemli nokta dozları ayarlamaktan geçer. Üniformanız artık yok, ne bir liselisiniz ne de bir üniversiteli ki bunun sokak olarak da size yansıması genelde hoş olmaz çünkü çevresel faktörler daima eleştirilmeye açıktır. Kimseyi duymadan hatalarınızın da farkına vararak hareket ederseniz her şey sizler için çok güzel olabilir. 

Yolunuz açık olsun!

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..