Blog

birbirleri ile karıştırılan meslekler astronomi vs gastronomi

Birbirleri ile Çok Fazla Karıştırılan Meslekler : Astronomi ve Gastronomi

Lise sıralarında hayaller kurulur, daha sonra sınava birkaç adım kalır ve sonrasında mesleklere karar verilir. Mesleklere karar verme konusunda ise zaman zaman hatalar yapmamız mümkün olabiliyor. Bu bazen bir şiveden , bazen bir harfi ıskalamaktan , bazen de dikkatsizlikten başımıza gelir.

Yaptığımız araştırmalara göre en fazla karıştırılan meslekler arasında (birbirlerine yakın olduğu da iddia edilen) Astronomi ve Gastronomi bölümleri yer alıyor. 

Gördüğünüz üzere bu iki bölüm arasında yazılış bakımından bir harf farkı söz konusu ama içerik bakımından birbirleri ile yakınlaşabilmeleri için ışınlanmanın bulunması gerekir. O zaman çok fazla karıştırılan bu iki bölümü sizler için açıklayalım.


Astronomi nedir?

Temel olarak Astronomi , içinde bulunduğumuz Dünya'nın da içinde bulunduğu kainatı, (gezegenler, güneş, ay, güneş sistemi, yıldızlar, kuyruklu yıldızlar, akan yıldızlar, asteroitler, galaksiler vb) konu alan ve bu cisimlerin yapılarını, bulundukları yerleri, hareket kanunlarını,meydana gelişlerini, zamanımıza kadar geçirdikleri değişiklikleri, gelecekte meydana gelebilecek olayları ortaya koymaya çalışan bilim dalının adıdır.Yani Astronomi bölümünde okuyacaksanız yapacağınız şey gökbilimi ile ilgilenmek olacaktır.

Gastronomi nedir?

Günümüzde sanat olarak da kabul görmüş bir mutfak bölümüdür. Gastronomi hakkında iyi yemek düşkünlüğü, iyi yemek sanatı, yemekten anlama ve yemek bilimi gibi tanımlamalara rastlamanız da oldukça olasıdır. Gastronomi için özet olarak yemeğin alfabesi bile diyebiliriz. "Gastronomi nedir?" soruları muhakkak kafamızı kurcalıyor, çünkü her geçen gün gastronomiyi daha çok duymaya başladık. Gastronomi son dönemde gözde bir meslek haline de dönüşmüş durumda. Yeni yeni açılmaya başlanan Gastronomi ve Mutfak bölümlerinden de bunu anlayabilmek mümkündür. 

Evet arkadaşlar eğer Astronomi'ye merakınız varsa buraya tıklayabilirsiniz!
Eğer Gastronomi'ye merakınız var ise de buraya tıklayabilirsiniz!

 

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..