Blog

birbirleri ile karıştırılan meslekler : meteoroloji vs metalurji

Birbirleri ile Çok Fazla Karıştırılan Meslekler : Meteoroloji ve Metalurji

İsim benzerlikleri , Türkçe'ye geçen kelimelerin dilimizde karşılıklarının birbirlerine çok yakın olması, ya da tonlama gibi durumlardan kaynaklı benzerlikler genel anlamda kafa karıştırabiliyor. Bu İsveç ile İsviçre'nin hatta daha da büyüğü Avusturya ile Avustralya'nın karıştırılması gibi bir şey diyebiliriz.

Evet arkadaşlar bugün yine karşınızda birbirinden farklı da olsa sırf tonlama benzerliğinden oldukça fazla karıştırılan iki mesleğimiz var ve onlar ;


Metalurji vs Meteoroloji

İkisi de birbirinden değerli ve spesifik konular üzerinde çalışmalar yapan mühendislik dalları arasındadır. 

Metalurji : Türkçe anlamı
 metal bilimidir. Genel bir tanımla metallerin ayrıştırılması, zenginleştirilmesi ve kullanım alanına uygun bir şekilde işlenmesiyle ilgilenen bilim dalıdır.

Metalurji alanının ve metalurji mühendislerinin girmediği alan yok denecek kadar azdır. Daktilo üretiminden jet motoruna kadar içinde metal bulunan herşeyin metalurji ile yakından ilgisi vardır. Metalden yapılan her makina aksamında mekanik özellikler ele alınır. Yani malzemenin ısı iletkenliği, işlenebilirliği, elektrik iletkenliği, korozyona olan dayanımı, mukavemeti gibi özellikler kullanılan malzemeye etki eder. Bu özellikler metalurji konusunun içindedir.


Meteoroloji : Kısacası atmosfer bilimi olarak da adlandırılır. Atmosferde meydana gelen hava olaylarının oluşumunu, gelişimini ve değişimini nedenleri ile inceleyen ve bu hava olaylarının canlılar ve dünya açısından doğuracağı sonuçları araştıran bir bilim dalı. 

Görüldüğü üzere bir bölümün amacı metallerle ilgilenmek iken bir diğeri hava durumu ile ilgileniyor arkadaşlar. Bu yüzden ne okumak istediğinize iyi karar verin ve tercihlerinizde herhangi bir dikkatsizlik yaşamamak için sürekli kontrol edin.

Meteoroloji mühendisliği hakkında bilgi almak isteyenler buraya tıklayabilirsiniz!
Metalurji mühendisliği hakkında bilgi almak isteyenler ise buraya tıklayabilirsiniz!

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..