Blog

Kafa karıştıran meslekler

Birbirleri İle Sürekli Karıştırılan 18 Meslek!

Her geçtiğimiz gün yeni bir meslek grubu ile tanışıyoruz. Bunun asıl sebebi artık tamamen konu odaklı meslek gruplarının genelden özele indirgenerek nokta atışı talebe karşılık vermesini sağlamaktır.

Her güne yeni meslek grupları ile tanışıyoruz tanışmasına da isimlerin seslendirilme aşamasında benzerliği (fonetik) ya da meslek gruplarının kapsam adına birbirine olan yakınlığını hesaba kattığımızda ortaya çok ilginç şeyler çıkabiliyor.


Birbirleri ile karıştırılan meslekler

Metalurji - Meteoroloji

 

En talihsiz gruplardan iki tanesidir. Metalurji ve Malzeme Mühendisliği gerçekleşecek olan endüstriyel çalışmaların her aşamasında ihtiyaç duyulan bileşenlerin takibini yapan mühendislik dalı iken meteoroloji mühendisliği, hava durumu ile ilgili çalışmalar ve önlem tavsiyelerinde bulunan mühendislik alanıdır.

Geomatik - Geometri

 

Geometri, hepimizin hayatında yer alan matematiğin bir dalıdır. Bu yüzden daha fazla aşina olduğumuz bölüm ismidir. Açıları baz alır , köşe ve kenar sayılarına göre bilinmezleri çözmemize yardımcı olur. Geomatik ise yeni bir mühendislik dalıdır ve özellikle yol ve benzeri şeyler inşa edileceği zaman yerin ısı haritasına göre raporlanmasını sağlar.


Ekonomi - Ekonometri

 

Şimdi bu belki de en fazla karıştırılan meslekler olabilir. Evet ikisinin temelinde kesinlikle ekonomi yatmaktadır lakin, ekonomi anabilim dalıdır ve ekonometri de ekonomi bilimini sayısal ağırlıklı ele alıp sonuçlar üreten bir alandır.

Makine - Mekanik

 

Makine Mühendisliği ihtiyaç duyulan makinenin tasarlanmasında görev alan mühendislik dalıdır. Mekanik ise bu makinenin tasarlanma aşamasında var olan fazları ele alan iskeletten sorumlu mühendislik dalıdır.

Sosyoloji - Sosyal Bilgiler

 

Talihsiz bölümlerde sıra ilkokuldan itibaren hayatımıza giren Sosyal Bilgiler Öğretmenliği ile Sosyoloji bölümü arasındadır. Sosyoloji toplum bilimidir, temelinde insan vardır ve bunun üzerine tanımlamalar yapar. Sosyal bilgiler öğretmenleri ise toplum kurallarının nesilden nesile aktarılmasını sağlayan meslek grubudur.

Endüstriyel Tasarım - Grafik Tasarım

 

Yine bir başka ikilemdeyiz. Grafik tasarım bölümü adı üzerinde grafiksel açıdan ihtiyaç duyulan tasarımların hayata geçirilmesini sağlayan kişilerdir. Endüstriyel tasarımcılar ise daha çok endüstri alanında ihtiyaç duyulan aletlerin tasarlanmasında görevlidir.

Aktüerya - İstatistik

 

İstatistik, oranların ve orantıların meslek grubudur. Yani verilerin gruplandırılması konusunda misyon sahibidir. Aktüerya ise elde var olan veriler ve istatistikler ile belirli durumlarda alınabilecek ya da alınamayacak risklerin belirlenmesini sağlar. Yani Bahis oranları istatistik konusu iken , bir sigorta poliçesinde kaza geçirme ihtimallerini hesaba katma sorumluluğu aktüerya bölümü mezunlarınındır.

Elektronik - Mekatronik


 

Elektrik Elektronik Mühendisliği ve Mekatronik Mühendisliğinin ortak noktası elektroniktir. Bİr tanesi elektrik ile birlikte ele alır bir diğeri ise elektroniğin yanında mekanik açıdan da konuyu ele alır. Bu yüzden birçok kesim tarafından kafa karıştırıcı bulunur.

Gastronomi - Astronomi

 

Çok acı ama gerçek arkadaşlar. Astronomi, kökenleri, evrimleri, fiziksel ve kimyasal özellikleri ile gök cisimlerini açıklamaya çalışmak üzere gözleyen bilim dalıdır. Öte yandan Gastronomi ise; yemeğin kültüründen sunumuna kadar mutfağın birçok kesiminde söz sahibi olan kişidir.

Bu meslek grupları haricinde oldukça fazla birbirine karıştırılan meslek grupları olduğunun farkındayız. Bu gruplar arasından enleri belirleyip sizlere sunmak istedik.
 

 

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..