Blog

Birden Fazla Alanda Başarılı Olmak: "Çok Yönlü Yeteneklilik!"

Birden Fazla Alanda Başarılı Olmak: "Çok Yönlü Yeteneklilik!"

Üniversitede bir bölümden mezun olmak ve sonrasında atıldığımız gerçek hayat koşusu söz konusu olduğunda artık rutinleri geride bırakmanın zamanı geldi! Evet rutinler diyoruz çünkü, günümüzde tek bir konu hakkında bilgi sahibi olanlar değil, birden fazla alanda kendini gösterebilen yetenekli insanlar (multidisipliner) ile karşılaşmamız pek mümkün.

Başarı, bizler bir şeyler gerçekleştirdikten sonra aniden diye önümüze düşmez. Artık sadece insanlarla değil, makinelerle de yarış halindeyiz ve bu aşamada kendi farkımızı yaratmamız gerekir, bu da öğrenimini gördüğümüz alanların haricinde kendimize neler katabiliriz onunla alakalıdır. Günümüzde, sadece bir konuda başarılı olmak artık yetmemeye başladı. Bu yüzden multidisipliner bir zihin yapısı, olmazsa olmaz bir konumda bulunuyor.

Gözümüzü açıp kapattığımız ana dek değişim sergileyen dünyanın inovatif yapısına ayak uydurmak, hızlı bir şekilde adaptasyon sağlamak ve kendi lehimize kullanmak oldukça önemlidir.

Araştırmaların birçoğu da gösteriyor ki, dünyanın önde gelen üniversitelerinden mezun olan öğrencilerin birçoğu, mezunu olduğu bölüm yerine başka alanlarda daha yüksek başarı yakalıyor. Bu konuda özellikle mühendisler ciddi bir başarıya sahip. Çünkü problem saptama ve çözme konusunda edindikleri bilgileri başka alanlara da entegre edebiliyorlar. Peki bunu nasıl başarabiliriz? 

 1- Sürekli Öğren
birden fazla alanda başarılı olmanın yararları

Öğrenmenin yaşı yoktur deyimi çoğu zaman klişe gibi algılansa da, öğrenci olmaktan asla vazgeçmemeniz gerekir arkadaşlar. Egonuzu kapının dışında bırakıp öğrenmeye sürekli devam etmelisiniz!


2- Olumsuz geri bildirimlere odaklan
Birden Fazla Alanda Başarılı Olmak: "Çok Yönlü Yeteneklilik!" 1Gelişmek istiyorsanız, sadece iyi yaptığınız şeylere odaklanmayın. Gerçeklere ve hatalarınızın söylenmesine, övgülerden daha çok ihtiyacınız var.

 


3- Kişisel SWOT Analizi yap!
Birden Fazla Alanda Başarılı Olmak: "Çok Yönlü Yeteneklilik!" 2
Rakibinizi tanımadan önce kendinizi tanımakta fayda var. Kendinizin her yönünü en dürüst şekilde ortaya çıkartın ve karşınıza koyun. Böylelikle olası bir durumda sizden iyi ya da sizden zayıf durumda olan rakiplerinizi kolayca analiz edebilir, ona göre tedbirlerinizi alabilirsiniz. Kendi hayatınızda da hastalık derecesinde bir kıyas yapmadan; sizden daha iyileri, daha kötüleri ve aynı seviyede olduğunuz kişilerle iletişim kurabilirsiniz. Böylelikle hiç bilmediğiniz bir alanda tecrübe sahibi olmaya çalışırken kendi seviyenizi daha rahat öğrenebilir ve gelişim odaklı kalabilirsiniz.


4- Adım adım ilerle!
Birden Fazla Alanda Başarılı Olmak: "Çok Yönlü Yeteneklilik!" 3Yapacağınız büyük iyileştirmeler, atacağınız küçük ve sabırlı adımlar sayesinde gerçekleşir.


5- Az konuş, çok yap
Birden Fazla Alanda Başarılı Olmak: "Çok Yönlü Yeteneklilik!" 4

Yaptığınız şeyi anlatmak ve bu konuda özgüveninizi tazelemek bazen faydalı olsa da, konuşmanız çalışmanızın önüne geçmesin.


6- En alttan başla!
 Birden Fazla Alanda Başarılı Olmak: "Çok Yönlü Yeteneklilik!" 5

Ne iş yaptığınız fark etmeksizin, tepeden inme bir şekilde en üst kademeye ulaşmaya çalışmayın. Dipten başlayarak yükselmeye çalışmak her zaman en öğretici yoldur. Kariyerime Robert Greene'in araştırma asistanı olarak başladım. Süreç boyunca öğrendiğim her şeyi dipten başladığım için öğrendim. Bu yüzden başlangıç noktanızın ne kadar önemli olduğunu unutmayın.


7- Derin çalışmanın önemi aklında bulunsun
Birden Fazla Alanda Başarılı Olmak: "Çok Yönlü Yeteneklilik!" 6

Konsantre olmak ve odağınızı korumak için sürekli alıştırmalar yapın. Öğrenmek istediğiniz konuyu benimsemenin ilk adımı, bütün dikkat dağıtıcı unsurları kesmek ve odağınızı kaybetmemektir.


8- Her zaman soru sor
Birden Fazla Alanda Başarılı Olmak: "Çok Yönlü Yeteneklilik!"

Sorduğunuz sorular, önünüzü her zaman daha net görmenizi sağlar.


9- Süreci takip et
Birden Fazla Alanda Başarılı Olmak: "Çok Yönlü Yeteneklilik!" 7

Bütünü parçalara ayırıp en küçük parçadan ilerlemek, böl ve fethet olarak da bilinen oldukça mantıklı bir yöntemdir.

 


10- Zinciri kırma
Birden Fazla Alanda Başarılı Olmak: "Çok Yönlü Yeteneklilik!" 8
 
Komedyen Jerry Seinfeld tarafından bulunan "Zinciri kırma" metodu, bir alışkanlık kazanıp onu 365 gün yapmanızı amaçlayan bir sisteme sahiptir. İlk günden son güne kadar takvimde yapmanız gerekeni yaptığınızda "X" şeklinde işaretleyip, ortaya çıkan zincir görüntüsünden dolayı bu ismi almıştır. Bir alışkanlığı devam ettirmek için zinciri kırmayın.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..