Blog

ikinci yabancı dil

Birden Fazla Yabancı Dil Öğrenmenin Faydaları

Yenilenen dünya düzeninde artık komünikasyon yani iletişim kurmak eskisi kadar zor değil. Oturduğunuz yerden dünyanın bir ucunda bulunan bir başkasıyla saatlerce konuşabilir bir şeyler satın alabilir, iş yapabilir, dostça sohbet edilebilir ve daha bir sürü şey yapılabilir. Tüm bunların yapılabilmesi mümkün iken global dil kıvamına gelmiş olan ingilizce ile iletişim sağlamanız mümkün olabilir elbette ama bazen bu dilin farklılıklar sergilemesi de önemli olur. Çünkü her insanın kendi konuştuğu dilde kullandığı kelimelerin ya da kelime öbeklerinin tam karşılığının yabancı dillerde olmadığını bilebiliriz. Bu yüzden de sadece bir dil değil birden fazla dil öğrenip konuşabilmenin faydaları gerçekten çok fazladır.

Geçmişte insanlar, ikinci bir yabancı dil öğrenmenin zihinde karışıklık yaratacağı konusunda çekimser davransalar da günümüzde birçok araştırma bunun tam aksini kanıtlamaktadır. Zira zihinsel faydasının yanı sıra, insanların kendilerine olan güven duygularının geliştiği ve psikolojik olarak daha rahat hissettikleri ortaya çıkmıştır.

Gelin ikinci bir yabancı dil öğrenmek için belli başlı sebepleri birlikte inceleyelim;


1. Öğrencilik hayatınızı kolaylaştırır

İkinci bir yabancı dil öğrenmek, özellikle yurtdışında eğitim almayı düşünen öğrenciler için bulunmaz bir fırsattır. Zira Çin, Almanya, Fransa, İspanya, Malezya, Japonya gibi ülkelerde her ne kadar uluslararası öğrenciler için İngilizce eğitim programları yer alsa da ülkenin anadilini az da olsa bilmek; kültür şokunu daha hızlı atlatmanıza, öğrenciyken part-time iş fırsatlarından ve stajlardan daha kolay yararlanmanıza, şehir hayatına uyum sağlama ve yeni arkadaşlar bulma konusunda sizi bir adım öne geçirecek birçok imkandan faydalanmanıza yardımcı olur.

2. Bakış açınızı geliştirir

Şu bir gerçek ki öğrendiğiniz her şey, sizi diğerlerinden farklı kılacak ve vizyonunuzu geliştirecek yetenekler elde etmenizi sağlayacak bir durumdur. İkinci bir yabancı dil öğrenmek ise sadece eğitim, iş ya da tatillerde ziyaret edeceğiniz ülkelerde rahat etmeniz için değil; aynı zamanda yaratıcılığınızı artıracak, hafızanızı güçlendirecek ve dünyaya olan bakış açınızı değiştirecek, açık görüşlü ve anlayışlı bir bireye dönüşeceğiniz becerilere sahip olmanıza yarayacaktır.


3. Hafızanızı güçlendirir

İki dil bilmenin avantajları, öğrencilik hayatınızdan yetişkin bir birey olana kadar size fayda sağlayacak bir durumdur. Yeni kelimeler ezberlemek, gramer yapılarını çözmeye çalışmak sürekli olarak beyninizi çalıştırmanızı, daha dikkatli olmanızı, hafızanızı geliştirmenizi ve erken bunama gibi risklerden uzak kalmanıza yarayacak olumlu etkilere sahiptir.


4. Üçüncü bir dili daha kolay öğrenirsiniz

İngilizceden sonra en geçerli dil olarak, günümüzde dünyada yaklaşık 400 milyon kadar insanın konuştuğu İspanyolca gelmektedir. Çoğu öğrencinin özellikle eğitim almayı, akademik kariyer yapmayı ve yaşamayı düşündüğü ülkelere göre seçtiği ikinci ya da üçüncü bir yabancı dili öğrenmek için; genellikle Mandarince, Almanca, Rusça, Japonca gibi diller ilk sıradadır. İngilizceyi öğrenmek için harcadığımız zamanı düşünürsek eğer, diğer dilleri öğrenmeye çalışırken yaptığımız hataları görerek tespit eder ve daha hızlı öğrenmeye başlarız. Böylelikle günlük ya da haftalık olarak hazırlayacağınız planlamalar ve çalışma takvimi sayesinde daha kolay öğrenmeye başlarsınız.

5. İş piyasasında daha çok şansınız olur

İki dil bilmenin avantajları arasında öğrencileri ve yeni mezunları ilgilendiren en önemli konu iş fırsatlarıdır. İkinci bir dil öğrenmek, tahmin edemeyeceğiniz kadar çok kariyer imkanı yaratır. Hızla değişen ve gelişen dünyamızda, hem Türkiye hem de yabancı ülkelerde her zamankinden daha fazla bilişim, otomotiv, tekstil ve teknoloji alanlarındaki istihdam olanaklarından faydalanmanız mezun olduğunuz prestijli üniversiteler ve bölümlerin yanı sıra öğreneceğiniz yabancı dillere bağlıdır.

6. Kendinize güveniniz artar

İster İngilizce, ister Almanca ya da İspanyolca olsun öğreneceğiniz her yabancı dil kendinize olan güveninizin artmasını, daha kararlı ve açık görüşlü bir birey olmanızı sağlar. Yurtdışında hiç bilmediğiniz bir ülkede yaşamak, eğitim almak ya da çalışmak için bulunurken öğrendiğiniz yabancı diller sayesinde insanlarla daha kolay iletişim kurabilir, anadillerini konuştuğunuz içinde olumlu geri bildirimler ve teşvikler alarak motivasyonunuz artar. İkinci bir yabancı dil öğrenmek isterken kendinizi ilk öğrendiniz dildeki kadar zorlamamanızda, keyif alarak ilerlemenizde fayda var. Zira İngilizce gibi herkesin konuştuğu bir dili bildikten sonra gittiğiniz ülkenin anadilini kullanırken yapacağınız birkaç ufak hata çok da büyütülecek bir durum olmayacaktır.

7. Kültürleri daha yakından tanırsınız

Dil ve kültür birbirinden ayrılamaz parçalardır. Bir ülkenin kültürünü öğrenebilmeniz için dilini de bilmek önemlidir. Her ne kadar İngilizce dünyanın en çok konuşulan ve öğrenilen dili olsa da eğitim almak ya da kariyer yapmak için gittiğiniz ülkede farklı bir dil konuşuluyorsa uyum sağlamanız ve o kültürü anlamanız zordur. Müzik, film, yemek, sanat, gelenekler ve yaşam alışkanlıkları gibi birçok unsuru içinde barındıran kültürü en iyi şekilde tanımak, o ülkenin dilini az da olsa anlamaktan geçer.

8. Yeni insanlarla arkadaşlıklar kurarsınız

İkinci hatta üçüncü bir yabancı dil öğrenmenin en keyifli yanı ömür boyu sahip olacağınız yeni arkadaşlıklar ve dostluklar olacaktır. Herkesin yabancı bir dil öğrenmek için farklı nedenleri vardır. Eğitim ve kariyer bunların başında gelse de, gitmek istediğiniz ülkede bir arkadaşınız varsa kendinizi yalnız hissetmez ve o ülkeye daha çabuk alışırsınız.


 Ulaşmak istediğiniz hedef yurtdışında eğitim alma, kariyer yapma ve yaşamak ise gideceğiniz ülkenin iş olanaklarını, yaşam koşullarını ve eğitim imkanlarını iyice gözden geçirmelisiniz.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..