Blog

Bitlis univerlist

Bitlis'te Öğrenci Olmak

UniverList şehirler araştırmalarımız sizler için Bitlis ile devam ediyor!

İklimi ve Nüfusu;

  Bitlis nüfusu 2017 yılına göre 341.474'dir. Deniz seviyesinden 1545 metre yükseklikte bulunan İlimize kış erken gelir, geç gider. Kışın çok kar yağar kışları soğuk ve kar yağışlı, yazları ise kısa sürer sıcak ve kurak geçer. Karasal iklim özelliğini gösterir. Yıllık sıcaklık ortalaması 9.7 C’dir. En sıcak ay Temmuz en soğuk ay ise Ocak'tır. Meteorolojik verilere göre İldeki yıllık sıcaklık farkı 15.5 C0 civarındadır. Van Gölü çevresinde bulunan Adilcevaz, Ahlat ve Tatvan ilçelerinde kış daha yumuşak geçer. Bitlis ili yurdumuzun en çok kar yağışı alan bölgesidir.  

 

Ulaşımı;

  Bitlis’teki şehir içi ulaşımı halk otobüsleri ve minibüsler ile sağlanmaktadır. Taksiler de şehir içi gezmek için tercih edilen bir diğer alternatiftir. Bitlis’te otobüs seferleri sabah 07.00’de başlayıp akşam 22.00’ye kadar devam etmektedir. Bitlis –Tatvan arası yolcu taşıyan otobüsler çarşıdan saat başı hareket etmektedir. 

 

Gece Hayatı ve Festivalleri;

  Bitlis’te gece hayatı çoğunlukla kafelerde geçer. Özellikle yaz akşamlarında Tatvan sahilindeki kafeler ve çay bahçeleri yoğun ilgi görmektedir. Muhafazakar bir kimliğe sahip olan kentte aktif bir gece hayatı yoktur. Bitlis sadece tarihi güzelliklere değil yıl boyunca çeşitli festival ve şenliklere de ev sahipliği yapıyor. Bunlardan bazıları; Tatvan Doğu Anadolu Fuarı, Ahlat Kültür Haftası Şenlikleri, Adilcevaz Ceviz Festivali, Nemrut Krater Gölü Yayla Şenliği’dir. 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..