Blog

Biyokimya

Biyokimya Bölümü Ne İş Yapar?

Biyokimya, ismine baktığımız zaman aslında biyoloji ile kimyanın bir noktada buluştuğunun çağrışımını yakalarız. Hatta kimine göre Fen Bilimleri çatısı altında yer alan 3 bilim dalından (Fizik , Kimya ve Biyolojiden) Fiziğin dışlanmış haliymiş gibi bir çağrışım da olabilir. Bu çağrışım canlı hayatına kimya yardımı ile gerçekleştirilen etkin müdahaleler olarak da adlandırabiliriz.

Kısaca terimsel tanımını yapmamız gerekirse de biyokimya; biyolojik sistemlerin organizasyon ve fonksiyonlarını moleküler düzeyde inceleyen bilim dalıdır .Bu bölümde; biyolojik bilimler, sağlık bilimleri, beslenme ve çevre olayları ile ilgili konularda araştırma ve eğitimler oldukça fazla gerçekleştirilir.Sağlık bilimleri dendiğinde herkesin aklına ilaç sektörü gelebilir bu yanlış bir algı değildir arkadaşlar tam üstüne bastığınızı belirtebiliriz.


Biyokimya bölümü hakkında bilmeniz gerekenler
 

Biyokimya bölümü ülkemizde ilk olarak Ege Üniversitesi ile karşımıza çıkmıştır. Biyokimya, pek çok bilim dalı ile yakından ilişki içindedir. Canlı yaşamı ile ilgili fizik, kimya, biyoloji gibi fen bilimleri, sağlık bilimleri. Beslenme ve çevre olaylarını ilgilendiren konularda bilimsel ve teknolojik alanda gerekli katkıları yapabilecek, etkili ve verimli çalışma disiplinini kazanmış ve girişimcilik yetenekleri ile donatılmış insan gücünün yetiştirilmesinde lisans ve lisansüstü eğitimin verilmesi bölümün amacını oluşturmaktadır.

Mezunlar nerelerde iş bulabilir diye merak edenler için yazımızın başında da belirttiğimiz üzere canlılar ile ilgili hizmet veren her yeri saymamız aslında mümkündür. Başlıca sektörler; gıda, ilaç, tıbbi ve kimyasal maddeler, tarım ilaçları, kozmetik ve deterjan sanayileri fermantasyon teknolojisine dayalı sanayi kollarında, üniversite,tıbbi, tarımsal ve çevre araştırma merkezlerinin rutin işlemler ve araştırma labaratuvarlarıdır.


“Biyokimyagerlik” ve “Biyoteknoloji Ağırlıklı Kimyagerlik”


 Biyokimya bölümü “Biyokimyagerlik” ve “Biyoteknoloji Ağırlıklı Kimyagerlik” olmak üzere iki alt dala ayrılmaktadır.

Biyokimya bölümünün müfredatında ilk iki yılda;
hücre biyoloji,
mikrobiyoloji,
fizyoloji,
histoloji,
anorganik kimya,
analitik kimya,
matematik bilgisayar gibi dersler okutulmaktadır.

Bu dersleri aldıktan sonra yolunuza hangi kulvarda devam edeceğinize siz kendiniz karar vereceksiniz. Bu müfredatta matematik ve bilgisayar dikkatinizi çekmiş olabilir ama şaşırmayın, çünkü hayatın her alanında artık bu ikiliye ihtiyacımız söz konusu.

 

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..