Blog

Biyoloji Bölümü Nedir? Biyoloji Mezunları Ne İş Yapar?

Biyoloji Bölümü Nedir? Biyoloji Mezunları Ne İş Yapar?

Fizik , kimya ve biyoloji, fen bilimlerinin üç temel bileşenidir. Biyoloji diğer fen bilimleri alanlarına nazaran canlıların yapıları ve işlevlerinden ziyade onların tanımlanması , sınıflandırılması ile ilgilenen anabilim dalına verilen addır.
Biyoloji Bölümü Nedir? Biyoloji Mezunları Ne İş Yapar? 12Dolayısıyla Biyoloji Bölümü ; canlı türlerinin tanımlanması, sınıflandırılması, yaşamı ve evrimini etkileyen koşullar üzerinde araştırmalar yapan bir bilim dalıdır. Biyoloji Programı; canlıların evrimi, yeryüzünde dağılımları, anatomileri ve fizyolojileri konusunda öğretim yapmayı amaçlar.

Biyoloji bölümünde okumak isteyen arkadaşlarımızın birtakım özelliklere sahip olması öğrencilik kariyerinde kendilerine fayda sağlayacaktır. Bunlar; fen derslerinde başarılı, canlılara karşı ilgili, meraklı, gözlemci, sabırlı, akademik yeteneği yüksek, görme duyusu ve belleği güçlü, renkleri ayırt edebilen kimseler olmaları gibi basit konulardır. Tabi bir de bazı durumlarda (hayvan iç organ araştırmaları, kadavra kesimi) konularında da sağlam bünyeye ihtiyaç duyarlar.
Biyoloji Bölümü Nedir? Biyoloji Mezunları Ne İş Yapar?123Biyoloji bölümü mezunları “biyolog” ünvanı alırlar. Biyologlar, aşağıdaki resmi ve özel kuruluşlarda iş imkânlarına sahiptirler. İş imkanları konusunda geçmişe nazaran daha iyimser yaklaşabiliriz çünkü AR&GE çalışmaları artık girişimciliğin de artması ile birlikte ülkemizde kültür haline gelmeye başladı ve bu alanda çalışmalar yapan firmalarda biyologlara ciddi ihtiyaç duyulur.

Biyoloji bölümü hangi üniversitelerde var merak ediyorsanız tıklayınız!

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..