Blog

Biyoloji Öğrencilerinin İzlemesi Gereken 5 Film!

Biyoloji Öğrencilerinin İzlemesi Gereken 6 Film!

 

Biyoloji, en basit şekliyle, canlı organizmaların çalışması olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde, bu konu alanını incelemek eskisi kadar zor değil, çünkü çok sayıda çalışma malzemesine şimdi kolayca erişilebilir. Hatta öyle ki filmlerden dahi bir şeyler öğrenmeniz mümkün. Birbirinden farklı konseptlerden gelen 6 filmi sizin için derledik.

1- Gattaca (1997)
Biyoloji öğrencilerinin izlemesi gereken filmler! 1

Genetik kalıtımın ve kalıtsal özelliklerde meydana gelen çeşitlemelerin incelenmesidir. Gelecekte kurgusal havacılık firmasında yer alan bu en iyi bilim kurgu filmleri listesindeki ilk biyoloji filmimiz;

Gattaca, insanların toplumsal sınıflarının birinin genetik yapısına göre belirlendiği hikayeyi anlatan bir film. Bu fikir, astronot olmak isteyen ve genetik profilini değiştirme prosedürlerine devam etmek isteyen Vincent Freeman'ın dikkatini çekti.
 


2- Blueprint (2003)
Biyoloji öğrencilerinin izlemesi gereken filmler! 2

Biyoteknoloji, biyolojik organizmaların ve sistemlerin yeni ürünler üretmek için kullanılmasıyla ilgilenen biyoloji dalıdır. Örneğin, üreme klonlama işlemi, DNA, hücre veya organizma kopyalarını oluşturma süreci, bu alandaki en yeni gelişme olarak kabul edilir.

Blueprint başlıklı 2003 bilim kurgu filmi klonlama fikri etrafında dönüyor. Bu biyoloji filmi ilk klonlanan insanın öyküsü ve sonsuz yaşam arayışı ile ilgilidir.
 


3- Splice (2009)
Biyoloji öğrencilerinin izlemesi gereken filmler! 3

Genetik Mühendisliği, bir organizmanın geninin fenotipini değiştirmek için manipülasyonuyla ilgilenen nispeten yeni bir biyoloji alanıdır. Örneğin, insan klonlama ve genetik mühendisliği kavramı etrafında inşa edilmiş olan Splice filmi, genetik mühendislerinin tıbbi kullanım için yenilerini oluşturmak üzere farklı hayvan DNA'larını ekleyerek nasıl ün kazanmaya çalıştıklarının hikayesini anlatıyor.

 


4- The Immortal Life of Henrietta Lacks Histology (2017)
Biyoloji öğrencilerinin izlemesi gereken filmler! 4

Henrietta Lacks adlı Afrikalı-Amerikalı bir kadının biyografisine dayanan film aynı başlıktaki kitabın bir uyarlaması. Rahim ağzı kanseri nedeniyle ölen ve doktorların (yasadışı olarak) vücutta hayatta kalabilecekleri ve üreyebilecek hücreler arayışlarının bir parçası olarak kötü huylu doku örnekleri aldıkları Eksiklikler hikayesini anlatıyor.

İlginçtir, Eksiklikler hücreleri bunu yapabildi ve sonunda HeLa hücre hattının kurulmasına yol açtı. Bu nedenle, hücre ve dokuların incelenmesi daha da geliştirilmiştir, bu da histoloji alanında önemli gelişmelere yol açmıştır. Bu alan biyolojik dokuların incelenmesi ve yapısal ve işlevsel olarak vücuttaki diğer hücreler ve dokularla etkileşime girme şekilleriyle ilgilidir.

 


5- Der Medicus (2013)
Biyoloji öğrencilerinin izlemesi gereken filmler! 5

Fizyoloji, canlı organizmalarda meydana gelen fonksiyon ve süreçleri inceleyen biyoloji dalıdır. Örneğin, herhangi bir uzman biyolog gibi bir cerrah fizyoloji hakkında iyi bir bilgiye sahip olmalıdır.

Aynı ismin en çok satan kitabından yola çıkarak hazırlanan The Physician adlı film, cerrah olmak ve bunu yapmak isteyen bir çocuğun hikayesini tıp fakültesine kabul edilmek üzere bir Yahudi olarak gizlenmiş olarak anlatıyor. İnsan fizyolojisi ve anatomisinin yanı sıra, bu biyoloji filmi aile ve din gibi diğer temaları da ele alıyor!

 


6- Jurassic Park (1993)
Biyoloji öğrencilerinin izlemesi gereken filmler! 6
Fosiller ve geçmişin diğer canlıları hakkında çalışmak istiyorsanız, bu film tam size göre. Dinozorlar hakkında birçok film olmasına rağmen, Jurassic Park serisinin bilim kurgu filmleri belki de en iyilerden biri. Filmlerde, dinozorlar diğer medyalarda sıklıkla tasvir edilen tipik vahşi canavarlar olarak değil, geçmişin gerçek canlıları olarak tasvir edildi. Dahası, bir bilim kurgu filmi olmasına rağmen, Jurassic Park serisi yalnızca paleontoloji alanının nasıl ilerlediğini kanıtlıyor.

 

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..