Blog

Biyomedikal Mühendisliği Nedir?

Biyomedikal Mühendisliği Nedir?

Doğuştan ya da sonradan çeşitli hastalık ya da olaylardan ötürü organ yitimi yaşayan ya da yitimi yaşama riski bulunan hastalıklara çözüm üretmek adına çalışmalar yapan alana biyomedikal denir. Bu alanda eksiklikleri sağtayıp gerekli çalışmaları yapan mühendislik alanına da biyomedikal mühendisliği denir.

Biyomedikal mühendisi, Yapay iç organlar, vücut parçalarının yerini alacak yapay aletler ve tıbbi problemlerin teşhisi için makineler gibi tasarım sistemleri ve ürünleri geliştirir.

Biyomedikal Mühendisinin Görev Tanımı Neleri Kapsar?
Biyomedikal Mühendisliği Nedir?
Biyomedikal mühendisinin çalışmaları birçok profesyonel alanı kapsar. Uzmanlıkları mühendislik ve biyolojiye dayanmasına rağmen, genellikle üç boyutlu röntgen makineleri gibi karmaşık araçları çalıştırmak için bilgisayar yazılımı tasarlar; yeni ilaç terapileri geliştirmek için kimya ve biyoloji bilgilerini kullanır; beyin ya da kalp tarafından iletilen sinyalleri anlamak için modeller oluşturmak üzere matematik ve istatistikten yararlanır.
 Biyomedikal Mühendisliği Nedir?
Biyomedikal mühendislerinin ana görevi , eksiklikleri keşfedip onlara çare olabilecek cihazların geliştirilmesini sağlamak ise , ikinci görevi de sağlık personellerini bu konuda eğitip kullanımı konusunda bilinçli kitleler yaratmalarına yardımcı olmaktır. Daha sonrasında da canlıların hayatına ergonomik bir katkı yapabilmek adına canlı hayatlarını farklı pencerelerden incelemeli ve bu incelemelerin neticesinde biyokimyager ve tıp bilimcileri ile koordineli halde çalışmalılardır.

Üniversitelerde Biyomedikal mühendisliği konusunda bilgi almak için tıklayınız!

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..