Blog

Biyomühendislik bölümü hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir

Biyomühendislik Bölümü Nedir ve Bilinmesi Gerekenler Nelerdir ?

Biyomühendislik Bölümünün Amacı Nedir ?

Her ne kadar bağlantıları anında kurmasak da dünya üzerindeki her şey birbiriyle ilişkilidir. Durum böyleyken özellikle sayısal bilimleri birbirinden ayırmak olmaz. Biyomühendislik de tam olarak bu noktaya temas ederek tıp biliminin hayati fonksiyonunu mühendisliğin tekniği ile birleştirme amacıyla ortaya çıkmıştır. Bu birleşimde rol alacak elemanların yetiştirilmesi görevi de üniversitelerin biyomühendislik bölümüne verilmiştir. Teknolojiden yararlanılarak ekonomiye katkı düşünülerek gelişim sağlanması düşüncesi bu amaçların temel dayanağı olmuştur.

Türkiye'de Biyomühendislik Eğitimi Nasıl Verilmektedir ?Lisans eğitim düzeyinde (4yıllık)  bir bölümdür. 

Öncelikle teknik öğretilir yani ilk yıllarda mühendislik alan dersleri ağır basmaktadır. Sonrasında bu teknik bilgiler hayata uyarlanarak fiziksel kimya, hücre dinamiği, biyoteknoloji gibi dersler verilmektedir. Daha bir çok geniş çaplı ders okutulan bu fakültede de unutulmamalı ki sevdikten sonra başarılı olunacaktır.

Biyomühendislik İş İmkanları Nasıldır ?

Biyomühendislik mezunları, hastanelerde, ilaç sektörlerinde, genetik tanı/tedavi sağlayan kurum ve kuruluşlarda, TSE(Türk Standartları Enstitüsü) de çalışabilmektedirler. 

Sağlık,gıda,çevre vb. hizmetler insanlar var oldukça tükenebilecek alanlar olmadığından biyomühendislik bölümünün imkanları da azalmayacak gün geçtikçe biyomühendislere daha da ihtiyaç olacaktır

Biyomühendis Olabilmek için Aranan Özellikler Nelerdir ?Bu bölümde diğer bölümlere nazaran sevmek,ilgilenmek dışında bir takım sağlıksal özellikler de önemsenmelidir. Örneğin,kimyasal maddelere alerjik reaksiyon gösteren biri bu işi yapmamalıdır. Başka insanların hayatına önemli dokunuşlar yaparken kendi hayatlarımızı unutmamalıyız. 

Tümevarım yöntemini kullanabilme yeteneği bu meslek için aranan belki de en önemli bir özelliktir.

Biyomühendis Olmak için Yapılması Gerekenler Nelerdir ?

MF 3 türünden yeterli puanı almak, interaktif eğitim görebileceği bir okulda bu bölümü tercih etmek ve en önemlisi laboratuvar imkanlarından sonuna kadar yararlanıp araştırmaların sonunu getirmeden her gün yeni bir farkındalıkla işini en iyi düzeye taşımak.

UniverList ile Biyomühendislik Bölümü Olan Üniversiteleri Görmek İçin BURAYA Tıklayabilirsiniz..

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Özalp TORLAK

Özalp TORLAK

[email protected]

Yaşar Üniverstesi / Yazılım Mühendisliği

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..