Blog

Biyosistem Mühendisliği Nedir? Biyosistem Mühendisleri Ne İş Yapar?

Biyosistem Mühendisliği Nedir? Biyosistem Mühendisleri Ne İş Yapar?

Mühendislik, her bölüme bir düzen ve disiplin getirdiği için günümüzde hemen hemen her bölümün bir de mühendislik dalı oluşmaya başladı diyebiliriz. 

Biyoloji, bildiğiniz üzere fen bilimlerinin temelinde yer alan ve canlıların hayatını incleyen bilim dalıdır. Şimdi sizlere biyolojiyi ve biyolojik sistemleri mühendislik kuralları ile harmanlayan bir bölümden bahsedeceğiz ve adı da "biyosistem mühendisliği"dir.

 Biyosistem Mühendisliği Nedir?
Biyosistem Mühendisliği Nedir? Biyosistem Mühendisleri Ne İş Yapar?
Bu mühendislik bölümünde ; yenilebilir enerjiden başlayıp, gıda ve tarım gibi önemli pek çok konuda araştırma yaparak bu alanlardaki sorunları saptayabilir, bu sorunlara çözüm olarak projeler tasarlayabilirsiniz.
 

Biyosistem mühendisliğinin amacı nedir?
biyosistem mühendisliği nedir?

Biyosistem mühendisliği, mühendislik bilimi ve tasarımının biyoloji, çevre ve tarım bilimleriyle bütünleştirildiği bir mühendislik dalıdır. Yani biyolojik tabanlı bir mühendislik eğitimi görmesinin yanında çevre ve tarımsal süreçler konusunda sadece fikir sahibi olmaz, aynı zamanda uygulamada kullanılacak olan malzeme ve aletler hakkında da bilgi sahibi olur.

Biyosistem mühendisliği, biyolojik sistemler ile üretim ve üretim sonrası ürünlerin işlenmesi konusunda çeşitli sistemler geliştirip süreçleri belirleyerek üretimin sürdürülebilirliğini artırmayı amaçlar. Tabi tüm bunları gerçekleştirirken esas amaç doğal yapıya zarar vermeden , çevre dostu projeler gelişmesine ön ayak olabilmektir. Bu yüzden de uygun metodolojilerin araştırılmasında ve geliştirilmesinde sorumluluk sahibi olurlar.

 Biyosistem mühendislerinin yetki alanları nereleridir?
biyosistem mühendisliği nedir?

  • Tarımsal gıda ürünlerinin üretiminden tüketimine kadar olan süreçlerin gidişatını tasarlamak, projelendirmek ve işlemek.
  • Tarımsal üretim amacıyla kullanılan her türlü yapı, hayvan barınakları ve seraların projelendirilmesi ve işletilmesi.
  • Tarımla ilgili enerji kaynaklarının (Güneş, Rüzgar ve biyogaz) projelendirilmesi
  • Tarımsal sulama sistemlerinin projelendirilmesi ve işletilmesi
  • Drenaj ve toprak ıslahı çalışmalarının gerçekleştirilmesi
  • Göletler ve Sulama kanallarının projelendirilmesi

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..