Blog

felçli insanlara çalışma imkanı sağlayan robotlar

Bu Robotlar Sayesinde Felçli İnsanlar da Çalışabilecekler!

Yapay zeka ve robotik çalışmaların her geçen gün biraz daha ilerleme kaydettiği günümüzde belki de uzun süre sonra robotların insanlara iş imkanı tanıyabileceğine de şahit olmuş olduk. 

Uzun süredir hizmet sektöründe yer alan robotlar biraz daha geliştirildi ve bu güncelleme sayesinde felçli hastalar bu robotları yataklarından kontrol edebiliyorlar. Hem üretimde hem de dağıtımda büyük işler başaran robotlar Japonya’da bir kafede çalışıyorlar ve bu sayede birkaç felçli hasta çalışmaya başlamış oldu.

Ory Lab & Dawn Ver Beta Cafe işbirliği

 

Japonya’da bulunan Dawn Ver Beta adlı işletme ve ünlü teknoloji firması Ory Lab’in ürettiği robotlar gerçekten sıradışı işler yapıyor. Amiyotrofik Lateral Skleroz ya da bilinen adıyla ALS, omurilik hastalıkları gibi hareket etmeyi engelleyen hastalıklara sahip 10 kişilik bir ekiple hizmet veriyor.

Sadece çalışmakta zorlanan değil, hareket etmek konusunda dahi güçlük çeken insanlara çalışma imkanı tanıyan bu robotların kontrol mekanizması ise kişilerin gözlerine bağlı. gözleriyle ve bilgisayarla kontrol ettikleri sistem aracılığıyla robotları yönetiyorlar. Bu yöntemle, robotlar bardakları tutup kaldırabiliyorlar, taşıyabiliyorlar ve hatta insanlarla sohbet ediyorlar.

 OriHime-D ismini taşıyan robotları yönlendirerek çalışabilen hastalar bu sayede saatte 1000 Japon  Yen'i (yaklaşık 50 lira) kazanıyor. Sadece kazanç sağlamasını bir kenara koyarsak kişilerin hastalıkları ile başa çıkabilmeleri adına özgüven kazanma ve bir şeyler yapabiliyor olmanın verdiği o heyecan tedavi süreçlerinde de kendilerine yardımcı olacağı konusunda öngörüler de söz konusu. Felçli insanların da bağımsız bir hayat yaşayabilmesini amaçlayan bu proje umarız başarılı olur.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..