Blog

Bugün Mahmut Hoca’ya Veda Ediyoruz...

Bugün Mahmut Hoca’ya Veda Ediyoruz...

Hababam Sınıfının Mahmut Hocasını Bugün Kaybettik

Mahmut Hoca diye bildiğimiz, Kemal Sunal’ın yanına en çok yakışan isimlerin başında gelen Münir Özkul bugün vefat etti.  Yıllardır tedavi altında olan duayen oyuncunun ölüm haberi sevenlerini bir hayli üzdü...

Dilerseniz Münir Özkul'un hayatını ve eserlerini biraz inceleyelim...

Münir Özkul Kimdir?

15 Ağustos 1925’te İstanbul’da doğru. Lise öğrenimini İstanbul Erkek Lisesi’nde tamamladı. Sanata karşı olan ilgisinin 1940 yılında Bakırköy Halk Tiyatrosu’na katılarak üstüne düşmeye başladı. Üniversite öğrenimine İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi ve Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi’nde devam etti. Profesyonel oluşu 1948 yılında Ses Tiyatrosu sahnelenen “Aşk Oyunu” ile oldu. 1950 yılına kadar çok sayıda isimle birlikte iyi işlere imza atan Özkul, 1950 sonrasında sinema perdesine geçiş yapmıştır.

İlk dönem filmlerinden en dikkat çekenleri; Edi ile Büdü, Balıkçı Güzeli ve Kalbimin Şarkısı’dır. 1965 yılından itibaren çokça sevilen ve en tanınan isimlerden biri oldu. Özellikle 1970’lı yıllarda kalabalık kadrolu ve Ertem Eğilmez’in yönettiği filmlerde oynayan Özkul’un en akılda kalıcı karakteri Hababam Sınıfı’nda oynadığı sert görünen ama bir o kadar naif olan Kel Mahmut yani Mahmut Hoca’dır.

Kariyeri boyunca 200’den fazla eserde rol aldı ve birçok ödüle layık görüldü.

2003 yılından beri Demans hastalığı için tedavi görüyordu Münir Özkul. 15 yılın ardından daha fazla direnemedi ve hayata gözlerini yumdu. Varlığı sonsuz isimlerdendi, ruhu şad olsun. Yüzündeki o güzel gülümsemeyle hatırlayacağız hep. 

Lâkin;

Biz bilemedik, sen söyle Mahmut Hoca; sirke mi limon mu?

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..