Blog

rubik küp

Bulmacalar Hakkında 10 İlginç Bilgi

İşte puzzle'lar hakkında muhtemelen hiç duymadığınız 10 ilginç gerçek;

1. Rubik Küp'ün sahibi, onu bulduktan sonra karıştırana ve tekrar çözmek zorunda kalana kadar bir puzzle yarattığının farkında bile değildi. 
2.2011'de, protein katlama hakkında çevrimiçi bir bulmaca oyunu olan Foldit'i oynayan insanlar, maymunlarda Aids benzeri bir hastalığa neden olan bir enzimin yapısını çözdüler. Araştırmacılar 13 yıldır problem üzerinde çalışıyorlardı. Oyuncular ise bunu yalnızca üç haftada çözdüler.
3. New York Times bulmaca editörü olan Will Shortz, dünyadaki enigmatoloji diplomasına, yani bulmaca üzerine uzmanlığa sahip olan tek kişidir.
4.  Amaçlarının kod kırıcıları ve dil bilimcileri işe almak olduğu söylenen Cicada 3301 adlı bir organizasyon var ve internet üzerinden oldukça zorlayıcı 'puzzle'lar yayınlıyorlar. 
5. Klotski aslen mekanik bir bulmacaydı.
6. Yapay zeka, bulmaca oyunu “2048” de tüm insanları geçerek, 839.732'lik oldukça yüksek bir skor elde etti ve oyunu sadece 973 hamlede, geri alma butonunu kullanmadan oynadı.
7. Jigsaw bulmacalar, yani aslında şu an Türkiye'de 'yap-boz' dediğimiz hobi, 'Büyük Buhran' sırasında popülerlik kazandı. Sebebi ise ucuz, uzun ömürlü ve geri dönüştürülebilir olmasıydı.
8. The New York Sun Gazetesi, 1933 yılından 1950 yılına kadar yayınlanmayı sürdürdü. 1950'de yayın hayatını durduran gazete, 2002 yılında tekrardan yayın hayatına dönünce, ilk sayısında bir önceki sayının bulmaca çözümlerini yayınladı. Yani 1950'nin!
9. 1979'da bir İngiliz sanatçı, iki yıl boyunca süren ve skandalla sona eren, dünya çapında bir hazine avını başlattı. Sanatçı, 18 ayar altın ve mücevherli kolyeleri gömdüğü yer hakkında bilmeceler ve bulmacalar içeren bir kitap yayınlarak dünyanın ilgi odağı olmayı başardı.

10. 1920'lerde insanlar, çapraz bulmacaların cahilliğe, bilgisizliğe ve okuma yazma bilmezliğe katkıda bulunacağından korkuyorlardı.

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..