Blog

Burdur Göller Univerlist

Burdur'da Öğrenci Olmak!

UniverList şehirler araştırmamıza bu kez geçtiğimiz yaz ayının en popüler illerinden bir tanesi olan Burdur ile devam ediyoruz. Popüler olma sebebi ise hiç kuşkusuz Saldivler (Salda Gölü). 

  Burdur ilimiz ,Akdeniz'in Güneybatı Anadolu'da Göller Bölgesindedir. İlin yüzölçümü 6883 m² dir. İlimizi, doğu ve güneyinden Antalya, batısından Denizli, güneybatısından Muğla, kuzeyinden Afyon, kuzeydoğudan ise Isparta çevirmiştir. İlin genel yüksekliği (ortalama) 1000 metredir. İlimiz güneyden Batı Torosların uzantıları üzerindeki Boncuk Dağları, Elmalı Dağı ve Katrancık Dağı, doğudan yine Batı Torosların uzantısı olan Kuyucak ve DedegölDağı, kuzeyden Burdur Gölü ve Karakuş Dağ Sırası, batıdan ise Acıgöl ve Eşeler Dağları gibi doğal sınırlarla çevrilmiştir.

göller yöresigöller yöresi

İklimi ve Nüfusu;

 

  Burdur ili Akdeniz Bölgesi'nde olmasına rağmen, iklim olarak genelde İç Anadolu Bölgesi'nin özelliklerini taşımaktadır.   Zira Akdeniz kıyısı ile İl sahası arasında bulunan yükseltiler iklim değişikliklerinin başlıca doğal nedenlerindendir. Bu nedenle Burdur'da Akdeniz Kıyı şeridindeki yerleşmelerden farklı olarak kışları soğuk, yazları ise sıcak geçmektedir. Yıllık yağışların büyük bir kısmı kış aylarında yağmur ve kar şeklinde oluşmaktadır. İlimizin en yüksek ortalama sıcaklığı Ağustos ayında 32.2 °C ve en düşük sıcaklığı -0.8 °C ile ocak ayıdır. Burdur nüfusu ise 2017 yılına göre 264.779'dir.

 

Ulaşımı;

  

  Burdur,İstanbul-Antalya ve Ankara-Antalya karayolu üzerindedir. Marmara, Ege ve İç Anadolu Bölgesinden Antalya'ya giden bütün araçlar ilimizden geçmektedir. İlimizde denizyolu ve demiryolu ile ulaşım bulunmamaktadır; buna rağmen hava ulaşımı 25 km. uzaklıkta bulunan Isparta Süleyman Demirel Havalimanından gerçekleşmektedir. 

 

Gece Hayatı ve Festivalleri;

 

  Burdur’da aktif bir gece hayatı beklentiniz olmasın. Sakin ve huzurlu bir tatil geçirmek isteyenlerin tercih ettiği Burdur’da eğlence hayatı daha çok kafelerde geçmektedir. Şehir merkezinde birkaç bar ve gece kulübü bulunmaktadır. Luccaakşam keyifle içkinizi içip müzik dinleyebileceğiniz mekanlardan biridir. Bunun dışında İstasyon Caddesi’nde yer alan mekanlarda canlı müzik performansı bulunmaktadır. Şenliklerden bahsedecek olursak eğer, Kemer Belediyesi’nin organizasyonuyla bu yıl 20.’si düzenlenen Kemer Akpınar Geleneksel Kültür Sanat ve Yayla Yörük Şenliği, çok sayıda Kemerliyibir araya getirdi. Şenlikler kapsamında düzenlenen tavla,satrançve masa tenisi yarışmalarıyla birlikte, en güzel oğlak ve kuzu yarışmasında birinci olanlara ödülleri verildi. Ankaralı Ayşe Dinçer’in konseriyle süslenen yayla şenliğinde, tüm katılımcılara yiyecek ve içecek ikramı da yapılmaktadır.

 

Gezilecek 5 Yer;

salda gölü univerlist

•Salda Gölü

•Salda Kayak Merkezi

•Burdur Müzesi

•KibyraAntik Kenti

•Kuruçay Höyüğü 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Orhan Erbaş

Orhan Erbaş

[email protected]

Full Stack Developer

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..