Blog

Bursa

Bursa'da Üniversite Öğrencisi olmak isteyenlere tavsiyeler

Marmara Bölgesi’nin zeytin kokan şehri Bursa şehrinde üniversite okumak isteyenlere güzel tavsiyelerimiz olacak.

Evet arkadaşlar ilk olarak şundan bahsetmemiz gerekir ki gerçekten çok güzel bir şehirdir Bursa. Şehir yapısı oldukça düzgün, çok fazla temiz bir şehirdir ve büyük yüzölçümüne ek olarak 1 milyon 854 bin gibi bir nüfusa da sahiptir.

Halkı konusunda söylenebilecek bir şey varsa ilk göze çarpan, muhafazakar bir yapıya sahip olmaları fakat öğrencilerin hayatlarına diğer muhafazakar şehirler gibi karışma durumları çok fazla söz konusu değil. Fakat yine de günün belli saatlerinden sonra çok rahat olamayacağınızı söyleyebiliriz. Nüfusunun içinde genç nüfusunun fazlalığı ve senenin belli zamanlarında gerçekleştirilen müzik festivalleri insanların belli konularda değişmesine de sebep olmuştur. 

Bursa Orhangazi Üniversitesi, son yılların en dikkat çeken üniversitelerinden bir tanesi olmuştur. Eğitim konusunda ciddi bir gelişim gösteren üniversite özellikle tıp alanında ülkemizde verilen eğitim baz alındığında ilk on sırada denilebilir. Elbette Akdeniz Üniversitesi’nde gerçekleştirilen nakil operasyonları gibi çalışmalarla karşımıza gelmiyorlar ama verilen eğitimin üst düzey olduğunu bahsetmekte fayda var.

Şehrin yemek kültürü başarılıdır diyebilirim. Özellikle İskenderi ve kestane şekerinin meşhur olduğunu söyleyebiliriz. Sosyallik açısından da oldukça fazla mekanın hatta sokağın var olduğunu söylemek mümkün. Arap Şükrü sokağı da oldukça meşhurdur.

Şehir içinde ulaşıma gelecek olursak, kalabalıktan dolayı biraz zor gibi görünse de sıkış tıkış da olsa gideceğiniz yere gitmeniz mümkündür arkadaşlar . Tabi bir de trafiği İstanbul’a yaklaşmaya başladı bu da kötü yanı. 

Bursa konusunda dikkat etmeniz gereken konulardan bir tanesi desteklemiş olduğunuz spor takımının Bursaspor takımı ile husumeti var ise bu konuda çok yüksek sesle konuşmamak olacaktır. 

Gezilip görülebilecek güzel yerlerinin var olduğunu da söyleyebiliriz. Gölyazı özellikle son yıllarda oldukça popüler. Osmangazi, Karacabey'de oldukça fazla sosyal imkan söz konusu onun dışında teleferiği de meşhurdur.

Öğrencileri ilgilendiren bir başka konu ise konaklama durumudur. Yurtlar genel olarak belli kurumların (anladınız siz) elinde olduğundan genel olarak bir inanışa sahip olmanızla alakalı yönlendirildiğinizden uzak durmanızda mantık var fakat diğer yandan da ev kiraları biraz pahalı olduğundan bu konuda çoklu ev arkadaşlığı önerimiz var.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.
Berk Ayvalı

Berk Ayvalı

[email protected]

Yaşım 23 . Yazılım Mühendisliği okuyorum son sınıf öğrencisiyim.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..