Blog

Cadılar Bayramı'nın Hikayesi!

Cadılar Bayramı'nın Hikayesi!

Her yılın 31 Ekim'i geldiğinde kutlanan, etkisi neredeyse tüm dünyayı saran Cadılar Bayramı, eğlenceli görüntülere sahne olan cadılar bayramı etkinliklerine bizler de ayak uydurmasına uyduruyoruz da gerçekte hikayesini biliyor muyuz? Neden cadılar bayramı kutlanır, ismi nereden geliyor? Neden insanlar böyle kıyafetler giyiyor? Hadi o zaman tarih dersine başlayalım.

Tarihi
Cadılar Bayramı'nın Hikayesi! 1
İnsanların hayaletlerle savaşmak ve kostüm giymek için giydiği eski Celtic Samhain festivali ile başladı. Sekizinci yüzyılda Papa Gregory III, 1 Kasım'ı tüm azizleri onurlandırmak için bir zaman olarak belirledi; Yakında, All Saints Day, Samhain geleneklerinin bazılarını içeriyordu. Daha önceki akşam All Hallows Eve ve daha sonra Cadılar Bayramı olarak biliniyordu. Zaman geçtikçe, Cadılar Bayramı oyun ya da şekerleme, fener oymacılığı, festival toplantıları, kostüm giyme ve tatlı ikramlar yeme gibi bir gün geçirdi.


Cadılar Bayramı'nın Kökeni
cadılar bayramının hikayesi

Cadılar bayramının kökenleri, eski Kelt Samhain festivaline (telaffuz edilir) dayanmaktadır. 2.000 yıl önce, şu anda İrlanda, Birleşik Krallık ve kuzey Fransa olan bölgede yaşayan Keltler, yeni yıllarını 1 Kasım'da kutladılar.

Bu gün yazın sonu, hasat ve çoğu zaman insan ölümüyle ilişkilendirilen karanlık, soğuk kış mevsiminin başlangıcı oldu. Celts, yeni yıldan önceki gecede, yaşayan dünyalar ve ölüler arasındaki sınırın bulanıklaştığına inanıyordu. 31 Ekim gecesi Samhain'i kutladılar, ölülerin hayaletlerinin dünyaya döndüğüne inanıldığı zaman.


Sıkıntılara ve zarar veren ürünlere ek olarak, Celts, diğer dünyadışı ruhların varlığının Druidler veya Kelt rahiplerinin gelecekle ilgili tahminlerde bulunmalarını kolaylaştırdığını düşünüyordu. Tamamen uçucu doğal dünyaya bağımlı bir insan için, bu kehanetler uzun, karanlık kış aylarında önemli bir konfor ve yön kaynağıydı.

Olayı anmak için, Druidler insanların Kelt tanrılarına kurban olarak mahsul ve hayvanları yakmak için toplandıkları devasa kutsal şenlik ateşleri inşa ettiler. Kutlama sırasında Keltler, tipik olarak hayvan başları ve derilerden oluşan kostümler giydi ve birbirlerinin servetlerini anlatmaya çalıştı.

Kutlama sona erdiğinde, gelecek akşam kış aylarında onları korumak için kutsal şenlik ateşinden sönmüş olan ocak ateşlerini yeniden yaktılar.

Biliyor musunuz? ABD'de yıllık olarak satılan şekerin dörtte biri Cadılar Bayramı için satın alınmıştır.
43 A.D.'ye kadar Roma İmparatorluğu, Kelt topraklarının çoğunluğunu fethetmişti. Kelt topraklarına hükmettiği 400 yıl boyunca, Roma menşeli iki bayram, geleneksel Kelt Samhain kutlaması ile birleştirildi.

Bunlardan ilki, Romalıların geleneksel olarak ölülerin ölümünü andığı Ekim ayı sonlarında bir gün olan Feralia idi. İkincisi, Roma'nın meyve ve ağaç tanrıçası Pomona'yı onurlandırmak için bir gündü. Pomona'nın simgesi elmalardır ve bu kutlamanın Samhain'e dahil edilmesi muhtemelen bugün uygulanmakta olan elmalar için sallanma geleneğini açıklamaktadır.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..