Blog

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü (ÇEKO) Mezunu Ne İş Yapar?

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü (ÇEKO) Mezunu Ne İş Yapar?

İsimleri ile kafa karıştıran ve bir türlü etki alanı neresi diye kestirilemeyen bölümlerden bir tanesi olan çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri (ÇEKO) hakkında sizlere bir araştırma yazısı hazırladık.

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü; politika, sosyoloji, psikoloji, çalışma ekonomisi ve iş ve sosyal güvenlik hukuku gibi sosyal bilimlerin bir çok dalını içine alan multi-disipliner bir bölümdür.

çeko
Multi-disiplinerden kastımız ise ; sosyal koruma, işsizlik, sendikalaşma, çalışma barışı, verimlilik, iş sağlığı ve güvenliği gibi bir çok konu bu bölümün ilgi alanı içerisinde olmasıdır. İnsanın üretim sürecinde bir obje olmadığını dikkate alarak, insan onurunu koruyucu şekilde çalışma düzeni ortaya çıkması adına çalışmalar yapılmasını amaçlar. Bu bölüm öğrencilerine genel iktisat ve işletme eğitimiyle birlikte, insanın toplumsal hayatına ve çalışma yaşamına ilişkin konular, sosyal, hukuksal ve ekonomik açılardan uzmanlık düzeyinde öğretilmektedir.

çeko okumak neden önemlidir

Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri bölümünden mezun olanlar için iş olanakları oldukça geniş. Bölüm mezunları, bankacılık ve finans sektörü de dahil olmak üzere özel sektördeki bütün iş kollarında, sendikalarda uzman, denetçi ve üst düzey yönetici olarak iş bulma imkanına sahiptir. Bu doğal olarak mezun olan kişinin zaman içerisinde gerçekleştirmiş olacağı tercihe göre değişim gösterecektir.

ÇEKO hangi üniversitelerde var görmek için tıklayınız!

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..