Blog

Çanakkale Savaşı ve Eğitim!

Çanakkale Savaşı ve Eğitimin Önemi!

Dünya savaş tarihinin en destansı fakat bir o kadar da kanlı muharebelerinden bir tanesidir Çanakkale. Seferberliğin üst seviyede olduğu bu savaşta, kurulmakta olan subay birliklerine asker ihtiyacı, üniversite ve liselerden karşılandı. Savaşta tahsilli isimlerin çok fazla olması bazı kesimlerce "Subayların Savaşı" olarak da adlandırıldı.

çanakkale savaşı ve eğitim
Çanakkale Savaşı'nda 100 bini aşkın eğitim seviyesi yüksek isim hayatını kaybetmiş ve birçok öğrenci de bu uğurda eğitimini tamamlayamamıştır. Bu kaybın olumsuz etkileri ise Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Türkiye'sinde görüldü. Bu kaybı Mustafa Kemal Atatürk şöyle ifade etmiştir:

 

Biz Çanakkale'de bir dar-ül fünün (üniversite) gömdük!
 

 

 Atatürk, ayrıca Çanakkale'yi şöyle özetlemiştir:

Balkan harbinde alnımıza sürülen lekeyi Çanakkale’de temizleyebildik!


Galatasaray'da sadece 5 kişi mezun olabildi!
çanakkale savaşı ve eğitim901 Ömer Seyfettin, 54 Agop Elmasyan. Çanakkale Savaşı'nda hayatını kaybeden yüzlerce çoçuk mehmetçikten ismi bilinen sadece birkaçı. Bir de adları bilinmeyenler var ki onlar "meçhul çocuk askerler" olarak tarihe geçtiler.


1912’de 60 mezun veren Galatasaray Lisesi,
1915 yılında 18,
1916’da 4, 
1917’de 5 öğrencisini mezun edebildi.

Çanakkale’ye gönüllü olarak gitmek üzere başvuran İstanbul Lisesi öğrencileri ise, 13 Mayıs 1915’te Arıburnu’na sevk edilen ikinci tümene katıldılar. Lise öğrencilerinin kolunda sarı kurdele bağlıydı. 19 Mayıs Taarruzu’nda, “hedef olmamaları” için bu kurdeleleri çıkarmaları emredilmiş Ama sadece İstanbul Lisesi bu taarruzda 50 öğrencisini kaybetti.

 

Yoklama: Şehit!
atatürk
-Bu haber duyulunca okuldaki öğrenciler, okulun kapılarını ve pervazlarını siyaha boyadılar ve Çanakkale Zaferi'nden sonra okulda yapılan yoklamada şehitlerin ismi okunduğunda“Şehit... Cennet-i Âlâ’da!” diye bağırdılar.

-Vefa Lisesi ve Çapa Erkek Öğretmen Okulu da bu yıllarda Çanakkale Savaşı’na katılan ve şehit düşen öğrencileri nedeniyle mezun verememişti.

-1916-1917 öğretim yılında Balıkesir Lisesi, Çanakkale Savaşları’nda 94 şehit verdi. Balıkesir Erkek Muallim Mektebi’nden de büyük miktarda öğrenci harbe dahil oldu ve bu okul, 1914-1918 yılları arasında yalnızca 2 mezun verebildi.

-Balıkesir’de yayınlanan Karesi Gazetesi’nin o günlerde verdiği bir habere göre, babaları Balkan Savaşı’nda şehit düşen ve Edirne Lisesi’nden Balıkesir Lisesi’ne yatılı olarak nakledilen 25 izci öğrencinin tamamı gönüllü olarak Çanakkale’ye gitmiş ve orada şehit olmuştu.

-
Edirne Lisesi’nin öğretmen ve öğrencileri de harbe katılmıştı, onlar da geri dönemedi.


-17 yaşındaki öğrencilerini cepheye gönderen Sivas Lisesi’nde öğrenciler okuldan ayrılırken, hocalarına hitaben tahtalara; “Hocam biz Çanakkale’ye gidiyoruz. Hakkınızı helal edin.” diye yazdılar. Savaşa giden öğrencilerin geri dönmemesi nedeniyle 1915’te Sivas Lisesi’nde hiç mezun verilmedi.

-1911’de 64 öğrencisini mezun eden Kastamonu Abdurrahman Paşa Lisesi 1916- 1917’de cepheye gidenler nedeniyle hiç mezun veremedi.

sayılarla çanakkale savaşı

-Trabzon, Erzurum ve Konya Gazi liselerinde de durum bundan farksızdı. Bu savaş “Çanakkale İçinde Aynalı Çarşı” türküsündeki gibi ülkeye “gençliğim eyvah” dedirtti ama o öğrencilerin cesaret aşılayan mücadelesi hem Çanakkale’den zaferle dönenlerin hem de sonraki kuşakların vatanı müdafaa kararlılığını artırdı. 

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..