Blog

Çanakkale

Çanakkale'de üniversite hayatı hakkında bilmeniz gerekenler!

Destanların yazıldığı, tarihin tümüyle değiştirildiği toprak parçası nedir diye soracak olursanız onun karşılığı kesinlikle Çanakkale'dir.

Çanakkale, Trakya yarım adasını karşısına almış güzel bir şehirdir. Birçok yapısıyla butik bir İzmir havası yaşatsa da kendi içinde Rumeli insanları ve tarihi yapıları ile biraz daha Trakya'yı andırmaktadır. 
Çanakkale Saat Kulesi

Genel anlamda öğrencilik hayatı ile ilgili herkese belirli şeylerden bahsederiz fakat söz konusu Çanakkale olduğunda deniz üzerinde karşıdan karşıya geçerken bile bir ürperti yaşamadığını söylemek gerçekten de mümkün değildir. Gerçek anlamda bu şehirde attığınız her adımın anlamlı olduğuna inanbilirsiniz. 

Çanakkale hakkında yüzeysel bilgilere değinme zamanı geldiyse ilk olarak 513 binden fazla insanın ikamet ettiğini söyleyebiliriz. Bu şehir oldukça büyüktür ve civar ilçelerinin hatta bağlı olan adalarının da hesaba katıldığını söylersek nüfus konusunda kalabalık görünüp aslında öyle olmayan bir yer olduğunu söyleyebiliriz.

Çanakkale Sosyal Hayat

Çanakkale tarihte birçok krallığa ve savaşa mekan olmuş olduğundan dolayı çok fazla turist çeker. Özellikle Mart ayı geldiğinde savaşta yakınlarını kaybetmiş olan ülkelerin vatandaşı gelir şehitliklerini ziyaret eder ve geri giderler. İşte bu dönemlerde özellikle de esnaf çok fazla kazanç sağladığından öğrenciye karşı halden anlamama durumu söz konusudur bu yüzden esnafı pek sevilmez ama yine de birkaçının tavrı her birinin kötü algılanmasına sebep olmasın.

Butik bir şehirdir dedik, evet küçücük bir şehir gibi gelir herkese, hatta Çanakkale'ye indiğinizde on dakikada bir uçtan bir uca gidebileceğini bile insan düşünür, bu yüzden dolmuşçuların çok fazla gezdirdiği düşünülür ama aslında Çanakkale oldukça büyüktür. 
ÇOMÜ Kuş bakışı

ÇOMÜ, yani Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi ülkemizin hatrı sayılır üniversiteleri arasında yer almaktadır. Hemen hemen tüm bölümlerin bulunduğu bu üniversitenin kampüsleri Çanakkale'nin birçok yerine yayılmıştır. Yani kampüs konusunda tercih yaparken bölümlerin nerede olduğuna özellikle haritadan göz gezdirin diyebiliriz. Onun dışında devasa bir üniversite olması ile birlikte imkanları ve eğitimi oldukça iyidir.

Çanakkale şehri, belki esnafların turizm mantığında kötüdür ama kiraları bir öğrenci için gayet ideal seviyededir. Yanınıza bir arkadaş almanız bile size yeterli olur. Baştan söyleyeyim tüm kıyaslamalarımız yurtlara göre yapılmaktadır çünkü özel yurtlar almış başını gidiyor.
Çanakkale Truva Atı

Kültürüne değinmek gerekir elbette ama emin olun burada bu konu hakkında özet bir şeyler yazmak bile sayfalarca sürebilir ama şunu söyleyebiliriz ki bu şehirde ; turistik alanlar da çok fazla var, tarihi mekanlar da çok fazla var, gezilip görülebilecek mekanlar da çok fazla var, eğlence mekanları da yeterli seviyede var kısacası burada her şey var ve emin olun sıkılma ihtimaliniz söz konusu dahi olamaz.
Çanakkale Şehitler Abidesi

Evet arkadaşlar Çanakkale; Bozcaada'sı, Gökçeada'sı, Gelibolu'su, Truva'sı, Assos'u , Ayazma'sı , Geyikli'si , Conkbayırı, Şehitler Abidesi  ve daha bir sürü güzel şeyi ile dört mevsim herkese kapısını açan bir şehirdir. Ve emin olun ki orada öğrenci olarak çok rahat bir hayat geçirebilirsiniz.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..