Blog

univerlist çankırı şehri

Çankırı'da Öğrenci Olmak!

  Büyük bir bölümü İç Anadolu Bölgesi'nde, bazı bölümleri de Karadeniz Bölgesi'nde olan Çankırı, batıda Bolu, kuzeybatıda Karabük, kuzeyde Kastamonu, doğuda Çorum ve güneyde Ankara ve Kırıkkale ile çevrilidir. İlin kuzey sınırındaki dağlar, aynı zamanda en yüksek kesimini oluşturmaktadır. Kuzey Anadolu dağlarının ikinci sırasındaki Ilgaz Dağları, doğu-batı doğrultusunda uzanmaktadır. 

 

İklimi ve Nüfusu;

çankırı univerlist

  İldeki yağış tipi, yarı kurak yağış en yüksek sıcaklık temmuzveen düşük sıcaklık ortalaması ocak ayında görülmektedir.  Nüfusu ise 2017 yılına göre 186.074’tür.

 

Ulaşımı;

çankırı univerlist 2

  Şehir Merkezinde bulunan Çankırı tren garı 1931 yılında faaliyete başlamıştır. Ankara-Zonguldak güzergahında bakım ve onarım çalışmaları nedeniyle sadece yük taşımacılığı yapılmaktadır. Çankırı Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden Ankara, İstanbul, Kırıkkale ve Karabük istikametine düzenli seferler yapılmaktadır. Çankırı'ya en yakın havalimanı, Ankara Esenboğa Uluslararası Havalimanıdır. 

 

Gece Hayatı ve Festivalleri;

univerlist çankırı gezip görülecek yerler

  Çankırı Gece Hayatı, eğlence hayatı ve geceleri genel olarak kafelerdenve Yaran meclislerinde geçer. Bunun dışında çok az sayıda bar ve diskobulunur. Bu mekanlarda sabaha kadar eğlence devam eder. Keşkek Şöleni, Çavundur Kaplıca Şenlikleri, Şabanözü Geleneksel Kültür Sanat ve Güreş Festivali Çankırı’nın popüler şenliklerindendir.

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..