Blog

Çeviribilim Nedir? Çeviribilim Mezunları Ne İş Yapar?

Çeviribilim Nedir? Çeviribilim Mezunları Ne İş Yapar?

Her geçen gün biraz daha küresel hale gelen ve birbiri ile daha da fazla bağlanan dünyada artık ülkelerin birbirlerini tanıması, kültürlerini kavraması ve tarihlerini öğrenmesi konusu oldukça önemli hale gelmiş oldu. Gerek sosyal mecraların hızla insanları birbirine bağlaması durumu, gerekse de insanların bu güçlü iletişim ağı nezdinde birbirlerine karşı duymuş oldukları merak, çeviribilim bölümünün de popüler hale gelmesine sebep oldu denilebilir.
 Çeviribilim bölümünün amacı nedir?
Çeviribilim Nedir? Çeviribilim Mezunları Ne İş Yapar?
Çeviribilim Bölümü aslında adından da anlaşılacağı üzere bir tür çevirmenlik eğitim bölümüdür. Türkçe ve İngilizce dil bilinci gelişmiş, her iki dilin kültürü ve kurumları konusunda bilgili, çeviri dalında kuramsal ve eleştirel bilgi birikimine, aynı zamanda uygulama deneyimine sahip, İngilizcenin dışında en az bir yabancı dili daha çeviri yapabilecek düzeyde bilen, sosyal bilimler, siyaset bilimi, ekonomi, edebiyat, tarih gibi konulara hakim çevirmenler yetiştirmeyi amaçlar.

Çeviribilim Bölümünün amacı, yaptığımız bilimsel çalışmalar ve verdiğimiz eğitimle alana nitelikli çevirmen yetiştirmektir. Tüm anabilim dallarında uyguladığımız modüler programımız, genel olarak çeviriye ve çevirinin farklı alanlarına bütüncül bir yaklaşımı kazandırmayı hedefleyen kuramsal derslerin yanı sıra, yazılı ve sözlü çeviri alanlarını tanıtan uygulamalı dersleri de yoğun olarak içerir.

 Nerelerde var?
Çeviribilim Nedir? Çeviribilim Mezunları Ne İş Yapar?

Çeviribilim bölümü, ülkemizde 10 farklı tercih imkanıyla 3 farklı şehirde bulunmaktadır. İstanbul ve Sakarya haricinde bir de Lefkoşa'da bulunan bu bölümün eğitim süresi de 4 yıldır.

 

 

Bu blog ile alakalı daha fazla bilgi almak için e-mail adresinizi yazabilirsiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar 0

    Giriş Yapın! Yorum yapmak için giriş yapın..